25 Maj 2020

Elektroluks planifikon ta blejë Daevu Eelektroniks

Stokholm, 25 mars - Prodhuesi suedez i teknikës së bardhë Elektroluks AB kumtoi se ka dhënë ofertë për blerjen e Daevu Elektronikis nga Koreja Jugore.

Zëdhënësi i Elektroluks Andres Adholm dje konfirmoi se është dhënë oferta e parë, por refuzoi ta kumtojë vlerën e ofertës.

Në Daevu Elektroniks prej vitit 2000 zbatohet plan për riprogramimin e borxheve nën mbyqyrje të kreditorëve, pasi kompania bëri borxhe të mëdha.

Kompania suedeze prodhon aparate për amvisëri, duke përfshirë ftohës, makina për larjen e rrobave dhe enëve.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 25 Maj 2020

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, në shenjë nderimi për të burgosurit shqiptarë të vrarë para 21 vjetësh viziton Burgun e Dubravës në Komunën e Istogut. (Burgu i Dubravës ora 10:30)