04 Mars 2021

Daimler panifikon të futet në partneritet me Renault dhe Nissan

Berlin, 6 prill - Prodhuesit e automjeteve Daimler, Renault dhe Nissan kanë rënë dakord për vendosjen e një partneriteti të ngushtë strategjik, informon gazeta "Wall Street Journal". 

Strategjia e re parashikon bashkëpunim në prodhimin e automjeteve të vogla por dhe në sektorë të tjerë, njofton gazeta.

Renault dhe Nissan do të kenë tre për qind të aksioneve të Damilerit. Të njëjtën sasi të aksioneve do të ketë edhe Daimler në këto dy koncerne.

Qëllimi i partneritetit është ulja e kostove ndër të tjera me anë të shkëmbimit të teknologjisë. Sipas të gjitha gjasave, vendimi do të bëhet publik të mërkurën.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Mars 2021

 - Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me përfaqësuesit e bankave. (Ndërtesa e BQK-së, ora 10:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Oda e Mjekëve të Kosovës ndan mirënjohje për mjekët në pension dhe për institucionet shëndetësore që kanë kontribuar në luftën kundër Covid-19. (Amfiteatri i Telemjekësisë në QKUK, ora 10:00)

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti takohet me shoqatat e bizneseve. (Ndërtesa e BQK-së, ora 14:00 - mediat mund te marrin pamje)

- Dogana e Kosovës organizon konferencë për shtyp ku do të paraqiten rezultatet e doganës gjatë dy muajt e parë të vitit 2021 dhe luftimi i kontrabandës dhe informalitetit në muajt e fundit. (Drejtoria e doganës në lagjjen Emshir, ora 14:00)   

- Guvernatori i BQK-së Femi Mehmeti mban konferencë për media. (Ndërtesa e BQK-së, ora 15:00)