20 Nëntor 2019

“Daimler” nën akuzë për dhjetëra milionë dollarë ryshfet

Berlin, 26 mars - Kompania e fuqishme gjermane e prodhimit të makinave, “Daimler”, dhe tri nëndegë të saj, janë akuzuar dje për pagesë ryshfetesh ndaj një numri të madh qeverish të botës. Këto akuza janë bërë në një gjykatë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

“Daimler”, që prodhon makinat “Mercedes-Benz”, thuhet se i ka bërë pagesat në harkun kohor nga viti 1998 deri në 2008. Departamenti Amerikan i Drejtësisë ka akuzuar kompaninë për pagimin e dhjetëra milionë dollarëve në formë ryshfeti për zyrtarët e lartë të paktën 22 qeverive të ndryshme të botës, ndër të cilat përfshihej Kina, Rusia, Egjipti dhe Greqia.

Qëllimi i këtyre pagesave ka qenë arritja e bindjes së qeverive përkatëse për blerjen e makinave “Daimler” në marrëveshje që kishin vlerën e qindra milionë dollarëve. Një nga akuzat bën fjalë se “Daimler” i ka paguar ryshfete edhe qeverisë së Irakut për sigurimin e shitjes së makinave, duke dhunuar një pjesë të Programit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara “Nafta në këmbim të ushqimit”.

Një tjetër akuzë është ajo se “Daimler” i dha një zyrtari në Turkmenistan një makinë të blinduar, me rastin e ditëlindjes së tij për ta inkurajuar dhe nxitur që të ndikonte në lidhjen e një kontrate mes kompanisë dhe qeverisë së Turkmenistanit për shitjen e makinave. Ligji amerikan i ndalon kompanitë që operojnë në tregun amerikan që të bëjnë pagesa ryshfetesh ndaj zyrtarëve të vendeve të tjera.

Sipas disa agjencive lajmesh, “Daimler”, që është drejtuar nga shefi ekzekutiv, Dieter Zetsche, që nga viti 2006, po përgatitet që të paguajë një gjobë prej 185 milionë dollarësh në favor të Departamentit Amerikan të Drejtësisë dhe Komisionit të Sigurimeve dhe Shkëmbimeve.

Nëse kjo do të ndodhë, atëherë rasti i “Daimler” do të përbëjë edhe rastin e fundit gjyqësor në lidhje me akuzat për mitëmarrje mes qeverisë amerikane dhe kompanive të huaja që operojnë në Amerikë. “Siemens” ra dakord që të paguante 1.3 miliardë dollarë për t’i dhënë fund gjyqit për korrupsion të hapur në Shtetet e Bashkuara. “Daimler”, më parë ka bashkëpunuar gjithmonë me hetuesit në rastin e hetimeve të hapura për çështje të ndryshme.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2019

- Ambasada e Finlandës, UBT dhe UNDP organizojnë bashkërisht konferencën “Towards Small Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në konferencën “Small-Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”, organizuar nga ambasada e Finlandës në Prishtinë në bashkëpunim me UBT. (Magjistralja Prishtinë - Lipjan, kampusi i UBT-së, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit të 20 nëntorit - Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve, Komuna e Gjilanit organizon vizitë nga Asambleja e Fëmijëve në tri shkollat fillore: Selami Hallaqi, Thimi Mitko, Rexhep Elmazi për nder të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. (Objektete e shkollave, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve hap dyert për fëmijët, prindërit dhe të gjithë qytetarët që dëshirojnë të vizitojnë ambientet e KOMF për të biseduar bashkë për të drejtat e fëmijëve. (Zyret e KOMF, ora 10:00)

- Fillon punimet Kongresi i parë ndërkombëtarë për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa i Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Zyra e UNICEF-it në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë si dhe Shtëpinë e Evropës në Kosovë organizojn aktivitetin kryesor për shënimin e 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00) 

- OQJ Integra organizon publikimin e raportit “Instituti i Vetizoluar - Vlerësim i Shoqërisë Civile për Institutin Albanologjik të Prishtinës”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fëmijët e çerdhës "Dardania" në Gjilan dhurojnë 120 pako dhurata për fëmijët me nevoja të veçanta. (Gjilan, ora 11:00) 

- Mbahen aktivitete argëtuese për fëmijët e zgjedhur nga Handikos, Asambleja e Fëmijëve, fëmijët nga komunitetet si dhe nga shkollat SHFMU, Gjilan mbështetur nga 'Albanica' dhe 'Kimi'. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga Qendra e Vallëzimit Modern “Dancing House” Vallëzim Modern, Balet dhe Popullore. (Teatri i Qytetit, Gjilan ora 15:00)

- Qendra Multimedia shfaq "Pesë stinet e armikut te popullit" me regji të Blerta Nezirajt. (Teatri "Bekim Fehmiu" në Prizren, ora 20:00)