13 Korrik 2020

Daimler angazhohet për prodhimin e makinave në Rusi

Munchen, 24 dhjetor - Koncerni  gjerman i prodhimit të automjeteve Daimler dëshiron në të ardhmen të prodhojë së bashku me prodhuesin rus të automjeteve GAZ, i dyti për nga madhësia, makina të vogla transportuese në Rusi.

Një marrëveshje përkatse u nënshkrua mes dy sipërmarrjeve në Nishni Novgorod në prani të kryeministrt Vladimir Putin.

Në këtë projekt Daimler do të investojë më shumë se 100 milionë euro, njoftojnë agjencitë në Moskë. Për çdo vit do të prodhohen deri 25.000 automjete të tipit \"Mercedes-Sprinter\".

Patneri rus pretendon sipas të dhënave të veta të negociojë edhe me koncernin Volkswagen për prodhimin e makinave në Nishni Novgorod. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2020 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e hap fushatën e korrje-shirjeve. (Fushata e korrje-shirjeve nis në mes të fshatave, Livoq i Poshtëm dhe Velekincë, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa dhe nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt do të vizitojë kompaninë “SOWI KOSOVA” në Bajgorë të Komunës së Mitrovicës. (Bajgorë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 14:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti raporton në Kuvendin e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00)