27 Maj 2020

Bugatti që kushton 3 milion dollarë

Paris, 24 qershor - Bugatti Veyron është vetura më e shtrenjtë në botë, si që është aktualisht, ajo kushton mbi 1 milion dollarë.

Ky çmim mund të shkojë ëdhe më lartë nëse ju e zgjidhni për një bollëk të edicioneve speciale apo për karakteristikat e luksit.

Tani gjërat kanë shkuar edhe më çmendurisht, si një kopje e Bugatti Veyron është bërë me 24 karat ar dhe me 7.2 karat diamante me vlerë dhe është shpallur.

Dhe ky lloj është më i shtrenjtë se vet vetura, që kushton “vetëm” 3 milion dollarë.

Raporti mes kopjes dhe veturës se vërtetë duke u bazuar me çmimet është 1:18 dhe është një kryevepër e vërtetë nga duart e Gulpen dhe Hughes, puntoria e të cilëve është e vendosur në Liverpul.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Maj 2020 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)