18 Nëntor 2019

BP, plan te e ri për ndaljen e katastrofës së naftës

Atlantik, 12 korrik - British Petroleum (BP) ka hequr tapën që mbyllte përkohësisht rrjedhjen në pusin e naftës që vazhdon të ndosë ujrat e Gjirit të Meksikës.

11 javë pas fillimit të katastrofës më të madhe ekologjike në historinë amerikane, në gjirin e Meksikës, koncerni i naftës BP ka filluar me një përpjekje të re për instalimin e një sistemi tjetër, i cili do të pengonte derdhjen e naftës në det.

Me ndihmën e robotëve, në një thellësi prej 1.500 metrash, duhet të instalohet një cilindër i madh mbi vrimën e prishur.

Në rast instalimi të suksesshëm vlerësohet se do të mund të kontrollohet e tërë sasia e naftës. Koncerni BP bën të ditur se sistemi më i ri mund të vendoset në vendin e duhur brenda dy - tri ditësh.

Ndërkohë në det llogaritenpo rrjedhin  deri në 60 mijë fuçi në ditë apo rreth 100 litra naftë në sekondë. Lajmin e kanë bërë të ditur mediat amerikane në internet.

Tapa e re duhet të jetë në gjendje të mbajë presionin e 25 mijë fuçive nafte në ditë, ndaj 15 mijë të asaj që sapo është hequr.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)