02 Qershor 2020

BP njofton humbje rekord në miliarda

Londër, 28 korrik - Gjigandi i naftës BP, njoftoi të martën humbje rekord, të shkaktuara nga që kompanisë i duhet të vërë mënjanë miliarda dollarë për të mbuluar koston e rrjedhjes së naftës në Gjirin e Meksikës.

British Petrolium zbuloi humbjen më të madhe për tremujorin në historinë britanike të korporatave.

KOmpania ka vënë mënjanë 32 miliard dollarë për të mbuluar koston e pastrimit të Gjirit të Meksikës, gjë që i shkaktoi kompanisë një humbje prej 17 miliard dollarësh për periudhën prill-qershor.

BP konfirmoi gjithashtu edhe se shefi i saj ekzekutiv, Tony Hayward, do të largohet.

Zoti Hayward është përballur me kritika të shumta për mënyrën se si e manaxhoi rrjedhjen e naftës.

Lajmi për largimin e pritshëm të zotit Hayward nga BP-ja, bëri që vlerat e aksioneve të kompanisë të rriten me gati 5 për qind deri në mbyllje të bursës ditën e hënë.

Zoti Hayward do të zëvendësohet në tetor nga Bob Dudley, që është aktualisht drejtor menaxherial i kompanisë.

Ai është shtetas amerikan dha ka më shumë se 30 vjet eksperiencë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)