31 Maj 2020

BP ka shpenzuar 2,6 miliardë dollarë për rrjedhjen e naftës

Londër, 29 qershor - British Petroleum ka shpenzuar rreth 2.6 miliardë dollarë për shkak të rrjedhjeve të pusit të naftës në Luiziana.

Kompania britanike, përveç përpjekjeve për të ndalur rrjedhjen, ka nisur edhe dëmshpërblimin e banorëve të zonës, të cilët nuk mund ta shfrytëzojnë më detin për shkak të ndotjes së lartë.

Ndërkohë, Qëndra e Uraganëve në Miami ka bërë të ditur se stuhia tropikale “Aleks” është fuqizuar në Gjirin e Meksikës dhe mund të kthehet në një uragan.

Kjo vështirëson edhe operacionet e kompanisë për pastrimin e njollës së zezë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)