18 Nëntor 2019

Bob Dudley: I pari amerikan që drejton koncernin BP

Londër, 28 korrik - Koncerni energjetik britanik BP shpalli dje dorëheqjen e shefit të vet të kryesisë Tony Hayward më 1 tetor. BP po realizon humbje të mëdha. Pasardhës i Hayward-it bëhet, siç pritej, amerikani Robert Dudley.

"BP do të përfitojë nga përvoja e madhe që ka mbledhur Bob Dudley si president i shoqërisë tonë ruse TNK-BP."

Kjo ishte lëvdata e shefit të kryesisë të BP-së Tony Hayward në fillim të vitit të kaluar. Sepse këshilli mbikëqyrës sapo e kishte emëruar Robert Dudley-n drejtor për operacionet e BP-së në Amerikë dhe Azi.

Që tani amerikani që trashëgon postin e britanikut Hayward mund të thotë vetëm një gjë, që këshilli mbikëqyrës e vlerëson punën e tij si një përvojë të vlefshme dhe si jopenguese.

Sepse kur më 20 prill shpërtheu platforma e naftës Deepwater Horizon dhe mori rrjedhën e vet katastrofa më e madhe e naftës e SHBA-së, Dudley ishte saktësisht një vit në detyrën e tij të re dhe në këtë mënyrë përgjegjës për operacionet e koncernit para Gjirit të Meksikës.

Por ngjitja në majën e koncernit u ravijëzua më 4 qershor 2010, kur Tony Hayward-it, që po vepronte mjaft ngathët, iu desh t'ia dorëzonte Dudley-t kontrollin e luftimit të katastrofës.

Që atëherë ky ishte gjithë kohën në lëvizje midis Gjirit të Meksikës, selisë qendrore amerikane të BP-së në Houston të Teksasit dhe Uashingtonit, ku ndihmoi qenësisht në qetësimin e dallgëve midis Shtëpisë së Bardhë dhe BP-së. 54-vjeçari doli edhe para opinionit amerikan.

Më 1 korrik ai ishte i ftuar në një emision pyetje-përgjigje të stacionit publik PBS. Një shikues donte të dinte prej tij se sa të vërtetë ishin zërat se disa menexherë hedge fond-esh e kishin këshilluar BP-në për falimentim të qëllimshëm për të shmangur kostot pasuese miliardëshe të katastrofës së naftës dhe për të startuar më pas nga e para.

Dudley: "Nuk besoj se e pret këtë njeri prej nesh. BP është një sipërmarrje shumë e fortë, që ka shumë para në dispozicion. Kjo fuqi na duhet për të përmbushur pretendimet e personave të prekur dhe për këtë po ndajmë mënjanë për katër vitet e ardhshme 20 miliardë dollarë. Ne e garantojmë këtë me pasuri në Amerikën Veriore. Madje në të ardhmen cash flow mund të rritet."

Robert Dudley u rrit në shtetin jugor Misisipi dhe studioi më vonë kimi, teknologji dhe administrim. Babai i dy fëmijëve mbërriti tani fare lart në punën operative.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)