13 Dhjetor 2019

Bild publikon 10 modelet e veturave më të shtrenjta

Berlin, 6 tetor - Veturët e bukura, me dizajn të veçantë dhe me aksesorë ekstra janë një pasion i përhershëm të pasionuarve.

“Bild” ka publikuar një listë ku përfshiheshin dhjetë veturët më të shtrenjta, e që kapin shifra të çmendura deri 1.7 milionë euro.

Veturat më të shtrenjta

Vendi 10
Modeli SSC Ultimate Aero është një nga veturat më të shpejta në botë: arrin deri në 434 km/orë. Kushton 580 mijë euro, por për të pasionuarit pas shpejtësisë ia vlen.

Vendi 9
Leblanc Mirabeua. E ndërtuar për të ecur pafundësisht e të mos ndjejë lodhje kurrë. Me një motor 700 PS arrn deri në 370 km/orë. Çmimi në treg: 600 mijë euro.

Vendi 8
Koenigsegg CCX. Prodhuesi i vogël suedez është krenar për renditjen botërore. Modeli 806 PS arrin që në 3.2 sekonda të kapë 100 km, shkon deri në 394/orë dhe kushton 860 mijë euro.

Vendi 7
Sërish një Koenigsegg CCX, por në versionin Oko-Bomber. Duhet të paguash rreth 1 milion euro për ata pasur veturën e parë sportive në version ambientalist “të gjelbër”. Punon dhe me biogaz.

Vendi 6
Maybach Landaulet. Një veturë e “hapur” që mund të futet në veturët sportive. Në 5.2 sekonda arrin kufirin e 100 km. Kushton 1.1 milionë euro dhe mund të pajiset sipas kërkesave të shoferit.

Vendi 5
Lamborghini Reventon. 1,1 milion euro kushton çdo nga 20 Reventon të ndërtuar. Dizajnti të kujton xhetët. Të dhënat e saj: 670 PS, 340 km/orë. Por, kujdes! Çmimi i kripur ia vlen.

Vendi 4
I përket varianti Roadster të Roventon, që Lamborghini ka ndërtuar. Me një çmim prej 1.2 milionë euro. Vetëm 15 copë janë ndërtuar. Dhe këto me porosit të veçantë.

Vendi 3
Pagani Zonda Cinque Roadster. Një veturë e llahtarshme: 100 km/orë në vetëm 2,1 sekonda. 12 cilindra, motor 678 PS, shpejtësi 349 km/orë. Vetë 5 copë janë ndërtuar. Çmimi: 1.41 milionë euro.

Vendi 2
Bugatti Veyron 16.4 Grand Sport. Një version i hapur i 1001-PS-Renners kushton 1,57 Mio. Euro. Por në treg nuk ka shumë të tillë. Bëhet me porosi

Vendi 1
Koenigsegg Trevita. Një veturë suedeze super e veçantë: motor 1018 PS, e që arrin në një shpejtësi deri në 402 km/orë. Çdo ekzemplar kushton 1.73 milionë euro. Një supervilë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 dhjetor 2019 - Aleanca Kosovare e Bizneseve dhe Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizojnë hapjen e ekspozimit dhe promovimit të prodhimeve vendore në kuadër të “Javëve të Biznesit Kosovar 2019” me moto: Unë Konsumoj Produkte Vendore, Po JU? (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Organizata për Fëmijët pa Kujdes Prindëror organizon konferencë nacionale për të diskutuar për situatën e strehimit familjar në Kosovë, për të arriturat, sfidat dhe planet e ardhshme për të zhvilluar me tutje këtë shërbim për fëmijët pa përkujdesje prindërore. (Hotel Sirius, ora 9:30)

- Komisioni i Pavarur për Miniera dhe Minerale organizon takim vjetor informues për përfaqësuesit dhe personat përgjegjës të ndërmarrjeve që merren me shfrytëzimin dhe përpunimin e lëndëve minerare, përpiluesit e plan-programeve të hulumtimit, përpiluesit e projekteve gjeologjike dhe të shfrytëzimit. (Salla e madhe në ndërtesën e Ministrisë së Administratës Publike, ora 10:00)

- Instituti Columbus organizon tryezë diskutimi me temë "Efekti i korrupsionit tek qytetarët: Diskutimi i fondit për trjatimin e pacientëve jashtë institucioneve publike të Kosovës. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë organizon konferencë informuese për zhvillimin e sektorit privat ku do të behet edhe ndarja e mirënjohjeve për “Ndërmarrjet me të suksesshme të vitit 2019”. (Hotel Emerald, ora 10:00)

- Demokraci Plus në bashkëpunim me Fondacionin Konrad Adenauer organizon konferencën lidhur me Procesin e Berlinit dhe obligimet për Sundim të Ligjit dhe Mirëqeverisjen. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë Ramush Haradinaj zhvillon vizitë pune në Ministrinë e Mbrojtjes, për të shënuar  një vjetorin e miratimit të tri Ligjeve, Ligjin për Forcën e Sigurisë, Ligjin për Shërbimin në FSK dhe Ligjin për Ministrinë e Mbrojtjes. (Ministria e Mbrojtjes, ora 11:00)

- Komuna e Istogut organizon diskutim publik me qytetar për projekt rregulloren komunale për taksa, ngarekesa dhe gjoba. (Ndërtesa e Komunës së Istogut, ora 11:00)

- Ekipi i Kombëve të Bashkuara në Kosovë së bashku me Klubin Ndërkombëtarë të Prishtinës  organizon panairin e festave të fundvitit. (Ndërtesa e Termokiss në Dardani, ora 12:00)

- Nxënësit finalistë nga e gjithë Kosova të klasave 3-12 do të konkurrojnë në garën e katërtë vjetore Po-e-Zë. (Amfiteatri i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 12:00)

 - Muzeu Kombëtar i Kosovës organizon hapjen e ekspozitës me fotografi 'Bukuria e betonit' nga autori Etienne Rémond. (Muzeu Kombëtar, ora 12:00)

- Kryeministri në detyrë Haradinaj, në përvjetorin e rënies së dëshmorit dhe heroit Mujë Krasniqi, bën homazhe dhe vendos kurora lulesh te shtatorja e heroit. (Klinë, ora 13:00​)

- Hapet panairi “Punimet artizanale përtej kufijve” i organizuar për nder të festave të fundvitit, në kuadër të projektit ndërkufitar Kosovë - Maqedoni Veriore, “Ndërtimi i konkurrencës përmes bashkëpunimit dhe inovacionit: Qasja në tregjet e eksportit për produktet artizanale’’. (Restorant ‘’Planet’’ në Gjilan, ora 14:00)

- Instituti Kosovar për Hulumtim dhe Zhvillim të Politikave organizon tryezë diskutimi me temë: “Ligjërisht (t’pa) diplomuar?” e cilan mbahet me qëllim të diskutimit rreth problemit të verifikimit të diplomave të studentëve të cilët kanë ndjekur studimet pranë Bartësve Privatë të Arsimit të Lartë. (Hotel Sirius, ora 14:00)

- Projekti Climate 4 Change, i cili mbështetet nga Ambasada Norvegjeze dhe nga Fondacioni Kosovar për Shoqëri Civile organizon një debat politik - publik në të cilën do të diskutotohet për klimën. (Salla e Kuqe në Pallatin e Rinisë dhe Sporteve, ora 17:00)

- Ambasadorja e Francës në Kosovë, Marie-Christine Butel, organizon një pritje e cila si qëllim ka promovimin e djathit të Sharrit. (Rezidenca e Francës në Arbëri, ora 17:30)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon shfaqjen e dokumentarit “Java Kundër Korrupsionit 2018”.  (Modelarium i Fakultetit te Arkitekturës të Universitetit të Prishtinës, ora 18:00)