21 Prill 2021

BB: Çmimi i naftës do stabilizohet për 2010-ën

SHBA, 2 mars - Çmimi i naftës në tregjet financiare ndërkombëtare do të stabilizohet gjatë këtij viti, duke u luhatur rreth kuotës së 76 dollarëve për fuçi. Konkluzioni është dhënë nga Banka Botërore në raportin mbi parashikimet ekonomike.

Sipas institucionit financiar ndërkombëtar, pritet një stabilizim i kuotimeve të arit të zi. Ndërkohë që edhe produktet e tjera nuk pritet që të rriten më shumë se 3 për qind gjatë këtij viti.

Ndërkohë që gjatë kësaj jave, çmimi i naftës pësoi rritje në tregjet financiare botërore. Gjatë ditës së djeshme, në bursat europiane ari i zi u kuotua me 79.6 dollarë për fuçi, duke fituar rreth 2 dollarë kundrejt javës së kaluar.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 21 Prill 2021 - Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Bleron Ramusholli për vepren penale 'Dhunimi'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 9:30)

- Komisioni për Buxhet, Punë dhe Transfere mban mbledhjen e radhës në të cilën do të behët shqyrtimi i Programit të Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës dhe Kornizës Afatmesme të Shpenzimeve të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00)