09 Prill 2020

Azerbejxhani zbulon rezervë nafte prej 60 milionë tonësh

Baku, 20 mars - Në pjesën e Azerbajxhanit në Detin Kaspik është gjetur rezervë e re nafte.

Rezerva me kapacitet 60 milionë tonë është zbuluar 120 kilometra larg brigjeve të Azerbajxhanit, si rezultat i punimeve të përbashkëta me firmën norvegjeze Equinor, tha në një deklaratë kompania shtetërore e naftës e Azerbajxhanit, SOCAR.

Rezerva do të menaxhohet në mënyrë të përbashkët nga SOCAR dhe Equinor, thuhet në deklaratë.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Prill 2020

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka, do ta pret në takim Kryeministrin në detyrë të Republikës së Kosovës, Albin Kurti, për të diskutuar lidhur me situatën aktuale të krijuar nga pandemia COVID-19. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Shkolla Finlandeze organizon Konferencën Virtuale “Si të regjistroheni në universitetet më të mira në botë” e hapur për të gjithë nxënësit në Kosovë. (Google Meet, ora 14:00)

- Komuna e Prishtinës promovon tunelin dezinfektues, i vendosur si masë shtesë për parandalimin e përhapjes së COVID 19. (Oborri i Qendrës Kryesore të Mjekësisë Familjare, ora 14:30)

- Studentët e arteve të AAB-së, sjellin ekspozitën e parë virtuale të studentëve në Kosovë. (Transmetim live në faqen e Kolegjit AAB në facebook, ora 17:30)