12 Prill 2021

“Avtovaz” ndërpreu prodhimtarinë për shkak të vapës

Moskë, 4 gusht - Temperaturat e pazakonshme të larta që kapluan Rusinëdetyroi udhëheqësinë e prodhuesit më të madh vendor të automobilave“Avtovaz” që përkohësisht ta ndërpresë prodhimtarinë.

Ndërprerja do të zgjasë një javë prej 2 deri 8 gusht, ndërsa punëtorët do të fitojnë dy të tretat e fitimit, në pajtim me rregullat ligjore.  

Të liruar nga obligimet e punës këtë javë janë të gjithë punëtorët të cilët janë drejtpërdrejt të lidhur me prodhimin e automobilave, pjesëve rezerve dhe produkteve tjera. Në punë do të shkojnë vetëm ata të punësuar që kanë obligime të paanulueshme.

Meteorologët rusë parashikojnë se zhiva në termometër në rajonin e Tolatit, ku është vendosur fabrika , këtë javë do të ngjitet deri në 45 gradë rekordë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 Prill 2021

- Agjencia Shtetërore e Arkivave e Kosovës hap Ekspozitën “Vullkani” i Republikës, për nder të 40 Vjetorit të demonstratave të Viti 1981, dhe Ekspozitën “70 Vjet Arkiv”. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 10:00)

- Myftiu Naim Tërnava do të japë mesazhin me rastin e fillimit të muajit të bekuar të Ramazanit. (Selia e Kryesisë së BIRK-ut, ora 11:00)

- Partia Demokratike e Kosovës mban konferencë për media, në oborrin e Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi qendror. (Oborri i Kuvendit të Kosovës, hyrja nga sheshi, ora 11:30)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e Drejtorisë së Turizmit dhe Zhvillimit Ekonomik, Sevil Limani-Kazaz, do të bëjnë lansimin e projektit “View Point”. (Afërsi të fshatit Jabllanicë, ora 12:00)