18 Nëntor 2019

“Audi” realizoi profit rekord gjysmëvjetor

Frankfurt, 3 gusht - Prodhuesi gjerman i automjeteve luksoze “Audi” kumtoi se në gjashtë muajt e parë të këtij viti ka realizuar profit rekord prej mbi 1,3 miliardë eurove, që paraqet rritje në nivel vjetor prej 62 përqindëve.

Në kumtesën e “Audi”-t ceket edhe se kompania planifikon që gjatë tërë vitit 2010 të porosisë mbi 1,08 milionë automjete. Vitin e kaluar kompania gjermane shiti 979.729 automjete.

Qarkullimi i përgjithshëm i “Audi”-t në gjysmëvjetorin e parë të vitit 2010 është rritur për 21 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë në 17,6 miliardë euro, ndërsa porosia e automjeteve është shtuar për 19 për qind në 554.939 modele.

Sipas kompanisë, rezultatet e këtilla pozitive u referohen rijetësimit të kërkesës globale për automobila, si dhe të “ofertës së vet atraktive”. “Audi” paralajmëroi edhe se gjatë këtij viti planifikon në treg të plasojë 12 modele të reja të automjeteve.

“Audi” është pjesë e grupacionit të prodhuesit më të madh evropian të automobilave “Folksvagen”, i cili në tremujorin e parë të këtij viti e rriti profitin për 133 për qind në 2,8 miliardë euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 18 nëntor 2019

- Oda Ekonomike e Kosovës do të mbajë konferencë për media në të cilën do të prezentojë hulumtimin rreth opinionit të bizneseve për marrëveshjen Kosovë-Serbi. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 9:00)

- Organizata për Demokraci, Anti-korrupsion dhe Dinjitet, ÇOHU! me përkrahjen e Ambasadës së Mbretërisë së Holandës përmes Programit Matra organizon tryezë në të cilën do të publikohet raporti me titull Qasja në Drejtësi. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Qendra e Inovacionit të Kosovës dhe Oda Ekonomike Amerikane në Kosovë organizojnë ceremoninë e hapjes së Javës Globale të Ndërmarrësisë 2019 në Kosovë. (Menza "Ramiz Sadiku" në Prishtinë, ora 10:00)

- Grupi Tematik për të Drejtat e Fëmijëve në Shëndetësi në kuadër të Koalicionit te OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve organizon konferencën për media në te cilën do të prezantojë një dokumet me të dhëna dhe rekomandime për mbrojtjen e ambientit në Kosovë. (Qendra e Resurseve për OSHC, Forumi për Iniciativa Qytetare në Lagjen Pejton, ora 10:00) 

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it do të organizojë tryezë me titull “Pandëshkueshmëria e korrupsionit”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Instituti Kërkimor për Çështje Evropiane dhe të Zhvillimit organizon prezantimin e studimit per Çështjen e Kompleksit të Trepçës dhe Çështjen e Reparacioneve për Krimet e Luftës të kryera në Kosovë në Kontekstin e ‘Finales së Madhe’ eventuale ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. (Hotel Swiss Diamond, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me PPSE Swisscontact dhe SHB Sharri përuron shtegun turistik të ri Via Ferrata "Panorama". (Gryka e Lumbardhit, 4.5 km nga qendra e qytetit, ora 11:00 - transporti i organizuar nga Komuna e Prizrenit, nisja nga Shtëpia e Bardhë, ora 10:30)

- Në kuadër të aktivitet kulturor kushtuar "Ditet e Alfabetit", promovohet botimi 'Levizja Protestante te shqiptaret 1818-1908" te autorit prof. dr. David Hosaflook. (Biblioteka Kombetare "Pjeter Bogdani", ora 10:30)

- Muzeu Kombëtar i Kosovës hap ekspozitën “Bienalen e Akuarelit Edicioni i 2-të” e cila sjellë vepra arti të artisëve nga 70 vende të botës me rreth 380 piktura. (Muzeu Kombëtar, ora 19:00)