31 Maj 2020

Ari, instrumenti më fitimprurës në Turqi

Ankara, 13 korrik - Ari ishte instrumenti financiar më fitimprurës në muajin qershor në Turqi, me 5,43% fitim i pasuar nga dollari amerikan me 2,60  për qind.

Instrumenti financiar që solli më shumë fitime në muajin qershor në Turqi ishte kallëpi i arit.

Investuesit në ar siguruan në një muaj 5,43 për qind fitim.

Arin e shoqëroi dollari amerikan me 2,60% fitim, dhe interesat e kursimeve në monedhën vendase me 1,23 për qind.

E vlerësuar në bazë viti bursa ishte instrumenti investues më fitimprurës me 45,39 për qind fitim.

Ndërsa euro ishte instrumenti i vetëm që e zhgënjeu investitorin në muajin qershor.

Investuesit në euro në muajin qershor pësuan një humbje në 0,49 për qind.

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)