13 Korrik 2020

Industri

Shpiket benzina artificiale

Londër, 28 prill - Shkencëtarët britanikë shpikën “benzinën artificiale” e bazuar në hidrogjen, e cila në shitje mund të paraqitet për tre vjet dhe çmimi për një litër mund të sillet rreth 20 centë. Lexo

Jaguar konfirmoi modele të reja

Londër, 27 prill - Brendi britanik e konfirmoi se është duke punuar në zhvillimin e limuzinës së re e cila do të vendoset nën modelin XF. Çmimi i... Lexo

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Korrik 2020 - Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri e hap fushatën e korrje-shirjeve. (Fushata e korrje-shirjeve nis në mes të fshatave, Livoq i Poshtëm dhe Velekincë, ora 10:00)

- Kryeministri Avdullah Hoti, i shoqëruar nga ministri i Bujqësisë, Besian Mustafa dhe nga ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Christian Heldt do të vizitojë kompaninë “SOWI KOSOVA” në Bajgorë të Komunës së Mitrovicës. (Bajgorë - Mitrovicë, ora 11:00)

- Vazhdon seanca plenare e Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet Projektligjit për plotësimin dhe ndryshimin e Ligjit mbi ndarjet buxhetore për Buxhetin e Republikës së Kosovës për vitin 2020. (Salla e Kuvendit, ora 14:00

- Kryeministri Avdullah Hoti raporton në Kuvendin e Kosovës lidhur me menaxhimin e pandemisë COVID-19. (Salla e Kuvendit, ora 16:00)