14 Dhjetor 2019

10 mijë punëtorë ndërtojnë Olimpiadën në Londër

Londër, 13 tetor - Më shumë se 10 mijë punëtorë punojnë në ndërtimin e Parkut Olimpik dhe fshatit sportiv për lojërat në Londër 2012.

Organizatorët e Olimpiadës, publikuan se parkun olimpik e ndërtojnë 6.243 punëtorë, ndërsa 4099 punojnë në fshatin që gjendet para kompleksit sportiv.

Kryetari i Drejtorisë ekzekutive të Lojërave Olimpike, Xhon Armit, ka thënë se aktivitetet rrjedhin sipas planit edhe përkundër gjendjes së keqe ekonomike në botë.

Më shumë se tri të katërtat e kapaciteteve furnizuese në fshatin olimpik kanë përfunduar, lajmëroi Armit.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 14 dhjetor 2019 - Aleanca Franceze e Prishtinës me mbështetjen e Ambasadës Franceze organizon një punëtori gatimi për fëmijë me kuzhinierin francez Christophe Dovergne. (Aleanca Franceze, ora 10:30)

- Projekti i Tech Heroes organizon takimin e të rinjëve për të punuar në idetë e tyre me mbështetjen e ekipës së Akademisë jCoders dhe ekspertëve tjerë në fushën e IT. (Pylli i Arinjëve në Prishtinë, ora 10:30 - kontaktoni Fiona Shehu në 049 589 685 ose Besarta Muhaxheri 049 600 962)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike te Kosovës. (Selia e LDK-së, ora 11:00 - mediat mund të marrin pamje në fillim të takimit)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë organizon konferencën për media ku do të bëhet publikimi i gjetjeve të Edicionit të nënte vjetor - Barometrit Kosovar të Sigurisë 2019. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Mbahet Akademi Përkujtimore  për Dëshmorët e Kombit Mujë Krasniqin dhe 40 Dëshmorët e tjerë të rënë ne kufirin Shqiptaro - Shqipëtar. (Pallati i rinisë Prishtinë, ora 16:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në Akademinë Përkujtimore për heroin Mujë Krasniqi - Kapuqi dhe 40 bashkëluftëtarët e tij. (Pallati i Rinisë, ora 16:00)