28 Janar 2020

ZRRE nënshkruan marrëveshje me Enti e Energjisë së Shqipërisë

Prishtinë, 13 dhjetor - Sot në Prishtinë, Zyra e Rregullatorit për Energji (ZRRE) e Republikës së Kosovës dhe Enti Rregullator i Energjisë (ERE) i Republikës së Shqipërisë, kanë nënshkruar marrëveshje të Bashkëpunimit. 

Kjo është marrëveshja e dytë, pas asaj të nënshkruar në vitin 2013, që Rregullatorët e të dyja vendeve po nënshkruajnë me qëllim të thellimit të bashkëpunimit dhe përshtatjes me rrethanat e reja të krijuara në sektorin e energjisë.

Me këtë marrëveshje dy rregullatorët kanë vënë në pah mundësitë për të përqendruar përpjekjet e tyre të përbashkëta mbi zhvillimin e një strukture të qëndrueshme rregullatore në sektorët e energjisë elektrike dhe gazit në nivel rajonal dhe në nivel dypalësh.

Përmes nënshkrimit të marrëveshjes, të dy rregullatorët janë pajtuar që të thellojnë bashkëpunimin për të harmonizuar kornizat rregullative dhe për të promovuar zhvillimin dhe integrimin e tregjeve të energjisë të të dyja vendeve.

Dy rregullatorët, me këtë rast, janë zotuar do të bashkëpunojnë për të favorizuar aktivitetet e përbashkëta të përqendruara në iniciativat e ngritjes së kapaciteteve, shkëmbimin e njohurive dhe praktikave më të mira, seminare të posaçme (ad hoc), workshop-e dhe trainime.

Me këtë rast ushtruesi i detyrës së Kryesuesit të Bordit të ZRRE, Z. Arsim Janova, ka theksuar se kjo është një ditë e rëndësishme për të dy rregullatorët pasi që siç tha ai po rikonfirmohet qëllimi i përbashkët i të dy rregullatorëve për të vazhduar bashkëpunimin edhe në të ardhmen, duke pasur parasysh se edhe deri më tani ka ekzistuar një bashkëpunim dhe koordinimi mjaft i mirë në mes të dy institucioneve.

Po ashtu, Petrit Ahmeti, Kryetar i Bordit të ERE, e ka cilësuar bashkëpunimin në mes të dy rregullatorëve me zanafillë të mëhershëm por që me ndryshimin e rrethanave duhet të përmbajë edhe vlerësimet e kohës dhe të rrethanave sa i përket ndryshimeve që ndodhin në sektor. 

Ai me këtë rast ka vlerësuar si shumë të rëndësishëm edhe bashkëpunimin e dy operatorëve të tregut të energjisë të të dyja vendeve, OST dhe KOSTT, të cilët siç theksoi ai kanë bërë hapa shumë domethënës jo vetëm përmes bashkëpunimit në mes tyre por edhe me pjesëmarrjen në tregun rajonal.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 janar 2020  - Oda Ekonomike e Kosovës dhe Shoqata e Zejtarëve dhe Afaristëve ESNAF nga Prizreni organizojn takim për mundësitë e bashkëpunimit në përkrahje të sektorit privat. (Objekti i Odës Ekonomike të Kosovës, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e 229-të. (Ndërtesa e KGJK-së, salla e takimeve, rruga “Luan Haradinaj”, ora 10.00)

- Kryeshefi I Telekomit të Kosovës, Bedri Istrefi pret në takim ministrtin e Inovacionit, Muszafer Shala, ku pas takimit do të ketë konferencë për media. (Ndërtesa kryesore të Telekomit të Kosovës, në katin e pestë, ora 10:00)

- Kuvendi Komunal i Prizrenit do të mbajë mbledhjen e jashtëzakonshme të thirrur nga kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka. (Salla e Kuvendit në Shtëpinë e Bardhë, ora 10:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj bashkë me kabinetin qeveritar, bëjnë homazhe te obelisku i Hebrenjve, në shënimin e Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. (Oborri i Qeverisë së Kosovës, ora 11:00)

- Plaformë e Grupit për Studime Juridike dhe Politike organizon konferencën për media me temë “Sfidat në sundimin e ligjit në Kosovë: Performanca e sistemit gjyqësor dhe prokurorial dhe vlerësimi qytetarë ndaj këtyre institucioneve”. (Qendra e Konferencave Orion, ora 11:00)

-  Universiteti i Gjakovës "Fehmi Agani" organizon manifestimin e kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit. (Hapësirat e Fakultetit të Edukimit -Filologjisë, Gjakovë, ora 11:00)

-  Misioni i OSBE-së dhe Bashkësia Hebraike e Kosovës do të shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Kujtimit të Holokaustit. (Dokukino në Kompleksin Europa në Prizren, ora 12:30)

- Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, merr pjesë në shënimin e Ditës Përkujtimore të Holokaustit. (DokuKino, Kompleksi Europa në Prizren, ora 12:30)

- Rinia Demokratike e Kosovës shënon 20 vjetorin e themelimit. (Menza "Ramiz Sadiku", Prishtinë, ora 18:30)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në bashkëpunim me Qendrën Kinematografike të Kosovës dhe AS Film, për nder të Ditës Përkujtimore të Holokaustit, do të organizojnë shfaqjen e filmit dokumentar “Përqafimi i fatit”, me regji të Jakov Sedlar. (Teatri Kombëtar i Kosovës, ora 19:00)