13 Gusht 2020

Turqia negocion me tri shtet për ndërtimin e centralit berthamor

Stamboll, 14 prill - Ministri i Energjitikës dhe Burimeve Natyrore të Turqisë, Taner Jëlldëz, tha se punimet për ndërtimin e centralit të ri të fuqisë nukleare do ti zhvillojnë me tre vende.

“Vizita që realizuam në Kinë ishte më produktive se sa e kishim parashikuar. Punimet që jemi duke bërë për ndërtimin e centralit të ri bërthamor do ti zhvillojmë bashkë me Japoninë, Korenë e Jugut dhe Kinën. Do të përzgjidhet ai që do të jetë më i përshtatshëm me interesat e vendit tonë”, deklaroi Jëlldëz.

Ministri Jëlldëz tha se centralet nukleare do të jenë sipas standardeve të përcaktuara nga Agjencia Ndërkombëtare të Energjisë Bërthamore dhe Bashkimi Evropian.

Kalendari

Ngjarjet e datës 13 Gusht 2020

- Komandanti i Forcës së Sigurisë së Kosovës, Gjenerallejtënant Rrahman Rama raporton para Komisionit për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtjes. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, viziton Komunën e Deçanit. (Objekti i Komunës se Deçanit, ora 10:00)

- Ministri i Infrastrukturës, Arban Abrashi, do të nënshkruaj memorandum bashkëpunimi për financimin e projekteve infrastrukturore me kryetarin e komunës së Istogut, Haki Rugova. (Komuna e Istogut, ora 10:00)

- Policia e Kosovës organizon ceremoninë e prerjes së shiritit të objektit të Stacionit Policor për Mbikëqyrje të Kufirit në Radavc ku pjesëmarrës do të jenë Drejtori i Përgjithshëm i PK-së, përfaqësues të ICITAP-it Amerikan dhe personalitete të larta vendore, përfshirë epror të PK-së. (Radavc, rruga Vitomiricë - Kullë, ora 11:00)                                              

- Drejtoria e Shëndetësisë e Komunës së Prizrenit do të bëjë hapjen e pjesës së renovuar të QKMF-së, ku do të punojë ndërrimi i tretë ku i pranishëm do të jetë kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DSH-së, Narqize Arënliu Hoxhaj. (QKMF në Prizren, ora 12:00)