15 Prill 2021

Turqia ndërton hidrecentralin me të madh në vend

Ankara, 28 shkurt - Në qytezën Jusufeli të Artvinit është hedhur me ceremoni themeli i digës më të lartë në Turqi dhe e 3-ta në botë.

Kryeministri Rexhep Tajip Erdoan në ceremoni mori pjesë nga mbledhja e grupit parlamentar me anë të telekonferencës.

Në ceremoninë e hedhjes së themeleve ishin të pranishëm Ministri i Pyjeve dhe Punimeve Ujore Vejsel Erollu, Ministri i Punës dhe Sigurimeve Shoqërore Faruk Çelik dhe Kryetari i Bashkisë së Metropolit të Stambollit, Kadir Topbash.

Firmës kontraktuese Kryeministri Erdoan lidhur me afatin e dorëzimit të hidrocentralit i tha: “në 29 maj 2018 të ketë përfunduar bashkë me rregullimin e ambientit”.

Projekti gjigand mori start me derdhjen e betonit të parë në themele.

Diga Jusufeli do të jetë 270 metra e lartë dhe do të zërë një vend të rëndësishëm mes objektivave energjetike të Turqisë për të ardhmen.

Ministri i Pyjeve dhe Punëve Ujore, Vejsel Erollu në fjalën përshëndetëse tha se hidrocentrali do të ndërtohet brenda një kohe të shkurtër me mundësi plotësisht vendore dhe me koston më të ulët.

Sot Turqia është renditur në treshen e parë në botë me arritjet që ka shënuar në ndërtimin e hidrocentraleve, ujitje, furnizimin me ujë të pijshëm dhe komplekset e riciklimit.

Hidrocentrali do të përballojë nevojën për energji elektrike të 750 mijë banesave.

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)