05 Dhjetor 2022

Termocentrali i ri nuk duhet prodhuar më shumë se 600 MW

Prishtinë, 23 maj - Udhëheqësja e Departamentit të Energjisë dhe Minierave pranë AKR-së, Myzejene Selmani, ka thënë se Qeveria e Kosovës duhet të kërkojë kompensimin e 50 për qind të kapaciteteve ekzistuese të “Kosovës A”, pas kërkesës së Komisionit Evropian për mbylljen e këtij termocentrali.

Selmani, ka folur edhe për projektin “Kosova e Re”, duke kërkuar edhe një herë nga Qeveria e Kosovës që ndërtimi i këtij termocentrali të bëhet me kapacitete 300 + 300 e jo 500 + 500 megavat sikurse është paraparë.

Politikat ambientale dhe emitimi i CO2 sipas saj janë probleme globale me të  cilat përballet edhe Kosova. Nga kjo siç ka thënë ajo rrjedhë edhe mbyllja e TC Kosova A si rekomandim i Komisionit Europian.

"Projekti Kosova e Re sipas dokumentit strategjik 2009-2018 të miratuar, shihet se ky projekt edhe i dizajnuar TCKRE , TC KB dhe mihja e Sibofsit "Akoma nuk dihet sa do të jetë Qeveria aksionare në këtë projekt. Kur dihet se Qeveria do të jap Sibofcin se bashku me TC Kosova e Re", është shprehur ajo.

Selmani ka thënë së akoma nuk dihet sa do të jetë renta minerare – 0,27 euro për tonelatë apo  në bazë të standarteve të BE-së ku dihet se çmimi ndryshon nga min 2 euro deri 7 euro për tonelatë e cila llogaritet si subvencion për qytetarët e Kosovës,  për raste sociale Qeveria duhet të subvencionon rastet.

      Kriteret për përzgjedhjen e operatorit të ri ekonomik-energjetik;

    * Kush jep para më shumë, kush investon më shumë,me çfarë çmimi do të del në fund 1MW orë energji elektrike për qytetarin e Kosovës.
    * Dihet mjaftë mirë se projekti i Kosoves së Re dhe privatizimi i Korrporates së Distribucionit dhe Furnizmit janë duke shkuar paralel me mungës të ligjeve , rregullativave , procedurave të definurar kjartë.

      Privatizimi i Korporatës së re, Distribucionit dhe Furnizmit shihet të ketë mjaft dilema:

    * A është definuar pronësia e asteve juridike në mes të gjenerimit,  transmisionit dhe distribucionit?
    * Ç farë është vlera e saj?A e din Qeveria sa është vlera e saj?
    * Vlerësimi i aseteve.
    * Inqizimi i gjendjes së kohës dhe cilat janë burimet.
    * Kur dihete se distribucion është në gjendje të mjerueshme kush do ta blejë në këtë krizë ekonomike.

A është llogaritur me çfarë tarife do të perballet konsumatori kur dihet borgji brenda distribucioni dhe furnizimitt?

      Modeli i tregut – dizajnimi i projektit

    * Qeveria  nuk din si ta dizajnoj projektin e ri energjetik.
    * LTPPA –Marrëveshje afatgjate të energjisë deri në 40 vite
    * Furnizimi
    * Gjenerimi
    * Tregu
    * Madhësia e kapacitetve gjeneruse 500MW -500MW kur dihete se SEE nuk mund ta përballojë dhe qmimi final të konsumatorit do të jetë shumë i lartë , siguria dhe stabiliteti me furnizim me energji për qytetaret. Kur dihet se Kosova ska rezerva sekondare as terciale .Për këtë arsye duhet të projketohet ndryshe projekti dhe kapacitet( 2×300MW )ndërtuse të energjisë.
    * Shtrohete pytja çfarë tregu?

         1. Centralizuar ,
         2. bilaterial,
         3. hibrid.

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)