18 Gusht 2019

Temperaturat e larta ngrenë alarmin për ndotjen në kryeqendrat e Europës

Paris, 28 shkurt - Temperaturat më të larta se zakonisht në disa pjesë të Europës kanë nxitur qytete të mëdha si Londra dhe Parisi të lëshojnë paralajmërime për nivelin e ndotjes.

Trafiku, sidomos makinat me naftë, konsiderohen si një prej shkaktarëve kryesorë të kësaj lloj ndotjeje.

Për këtë arsye, në kryeqytetin britanik, që prej 2012-ës kamionët dhe autobuzët e një peshe të caktuar, duhet të përmbushin disa standarde emetimi, që të lejohen të hyjnë në qendër.

Kjo masë llogaritet të aplikohet për të gjithë automjetet deri në 2020-ën. Një seri masash janë marrë dhe në Madrid, ku disa automjete nuk lejohen të hyjnë në zona të caktuara të qytetit.

Lëvizja e nisur nga kryetarja e bashkisë Manuela Carmena ka bërë që në 472 hektarë brenda qendrës së tij, të mos lejohet kalimi i mjeteve të cilat nuk i përkasin rezidentëve apo transportit publik.

Në Paris ndërkohë, të gjithë automjetet duhet të kenë një pullë ku tregohet sesa e ndotin ambientin, dhe disa makina, të përdorura që përpara 1997-ës, janë ndaluar krejtësisht.

Mjeteve të tonazhit të rëndë ndërkohë nuk u lejohet hyrja në qytet në kohë të caktuara, si mëngjesin e së hënës apo pasditen e së premtes. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019

- Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)