20 Nëntor 2019

Sulmohen punëtorët e KEK-ut në detyrë

Prishtinë, 16 qershor - Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) ka bërë të ditur se sot, është sulmuar në kryerje të detyrës ekipa e shkyçjes e KEK-ut nga dalja 10 kV e Lugishtës së Prizrenit gjatë vizitës që po i bënte konsumatorit komercial Alija Nelimi me shifër 9021055 dhe borxh 2017 euro.

Aty është sulmuar fillimisht punëtori Xhevat Shterbani, i cili kishte hypur në shtyllë për të bërë shkyçjen. Konsumatori e kishte kapur elektromonterin për kambalacën e montuar në shtyllë gjersa punëtori po kryente shkyçjen në shtyllë, me ç’rast nga forca e tërheqjes së konsumatorit i është lënduar rëndë këmba.

Sipas raportit të mjekut punëtorit i është këputur ligamenti i gjurit në këmbën e djathtë. Sulmi nuk është ndalur me kaq. Një i afërm i konsumatorit sipas ekipës së KEK-ut e ka sulmuar në anën tjetër me tërfurk punëtorin tjetër të ekipës së shkyçjes duke e shpuar në kraharor, por fatmirësisht nuk ka depërtuar në organet e brendshme. Policia ka dalur në vendin e ngjarjes dhe ka arrestuar të dy sulmuesit.

KEK sh.a. dënon fuqishëm këtë rast dhe çdo sulm apo pengesë ndaj punëtorëve të korporatës në detyrë dhe kërkon nga Organet e Rendit dhe të Drejtësisë që fajtorët të marrin dënimin e merituar. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2019

- Ambasada e Finlandës, UBT dhe UNDP organizojnë bashkërisht konferencën “Towards Small Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në konferencën “Small-Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”, organizuar nga ambasada e Finlandës në Prishtinë në bashkëpunim me UBT. (Magjistralja Prishtinë - Lipjan, kampusi i UBT-së, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit të 20 nëntorit - Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve, Komuna e Gjilanit organizon vizitë nga Asambleja e Fëmijëve në tri shkollat fillore: Selami Hallaqi, Thimi Mitko, Rexhep Elmazi për nder të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. (Objektete e shkollave, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve hap dyert për fëmijët, prindërit dhe të gjithë qytetarët që dëshirojnë të vizitojnë ambientet e KOMF për të biseduar bashkë për të drejtat e fëmijëve. (Zyret e KOMF, ora 10:00)

- Fillon punimet Kongresi i parë ndërkombëtarë për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa i Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Zyra e UNICEF-it në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë si dhe Shtëpinë e Evropës në Kosovë organizojn aktivitetin kryesor për shënimin e 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00) 

- OQJ Integra organizon publikimin e raportit “Instituti i Vetizoluar - Vlerësim i Shoqërisë Civile për Institutin Albanologjik të Prishtinës”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fëmijët e çerdhës "Dardania" në Gjilan dhurojnë 120 pako dhurata për fëmijët me nevoja të veçanta. (Gjilan, ora 11:00) 

- Mbahen aktivitete argëtuese për fëmijët e zgjedhur nga Handikos, Asambleja e Fëmijëve, fëmijët nga komunitetet si dhe nga shkollat SHFMU, Gjilan mbështetur nga 'Albanica' dhe 'Kimi'. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga Qendra e Vallëzimit Modern “Dancing House” Vallëzim Modern, Balet dhe Popullore. (Teatri i Qytetit, Gjilan ora 15:00)

- Qendra Multimedia shfaq "Pesë stinet e armikut te popullit" me regji të Blerta Nezirajt. (Teatri "Bekim Fehmiu" në Prizren, ora 20:00)