20 Nëntor 2019

Sulmohen punëtorët e KEK-ut në detyrë

Prishtinë, 9 shkurt - Korporata Energjetike e Kosoves (KEK) përmes një komunikate ka njoftuar se dje janë sulmuar punëtorët e KEK-ut në detyrë, përkatësisht Bekë Nikqi, Bashkim Zekaj, Gëzim Gashi dhe Zenun Shala. Ata janë sulmuar gjatë vizitës tek konsumatori me shifër 9030648 NTB Bibita në Vitomiricë të Pejës.

Rasti kishte ndodhur pasi ekipi i KEK-ut po bënte kontrollin e pikave matëse të konsumatorëve të madhej me qëllim të luftimit të humbjeve komerciale, përkatësisht vjedhjeve të energjisë elektrike.

Pasi kishin vizituar 13 konsumatorë, punëtorët kur i ishin lajmëruar punëtorit të sigurimit të kësaj kompanie se janë nga KEK-u, ai nuk e kishte lejuar matjen, përderisa edhe ekipi ishte kërrcënuar. Punëtorët menjëherë kanë njoftuar për kërcënimin, për çka Policia e Kosovës kishte shkuar në vendin e ngjarjes. Por, punëtorët janë sulmuar fizikisht të gjithë në prezencë të organeve të rendit, ndërsa më keq kanë pësuar punëtorët e korporatës Gëzim Gashi dhe Zenun Shala. Më pas të gjithë punëtorët për shkak të lëndimeve është dashur të shkojnë në Qendrën Emergjente të Spitalit të Pejës për të kërkuar ndihmë mjekësore. Me rastin po merren organet e hetuesisë.

KEK sh.a. dënon ashpër këtë sulm ndaj punëtorëve në detyrë, shprehë indinjatën e thellë tek organet e rendit pasi sulmi ka ndodhur në prani të policisë, kërkon nga organet e rëndit që përfaqësuesit e tyre të jenë në nivel të detyrës në mënyrë që të mos përsëritën më raste të tilla  dhe apelon tek institucionet kompetente që të ndërmarrin masa të rrepta ndaj sulmuesve, në mënyrë që të marrin dënimin e merituar.

KEK shprehë përkrahjen e plotë për punëtorët të cilët kryejnë detyrat e tyre dhe do të mbrojë përformancën e tyre në rrugë ligjore.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 nëntor 2019

- Ambasada e Finlandës, UBT dhe UNDP organizojnë bashkërisht konferencën “Towards Small Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”. (Kampusi Inovativ i UBT-së në Lipjan, ora 9:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në konferencën “Small-Scale Innovative Ecosystems in Kosovo”, organizuar nga ambasada e Finlandës në Prishtinë në bashkëpunim me UBT. (Magjistralja Prishtinë - Lipjan, kampusi i UBT-së, ora 9:00)

- Me rastin e shënimit të 20 nëntorit - Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve, Komuna e Gjilanit organizon vizitë nga Asambleja e Fëmijëve në tri shkollat fillore: Selami Hallaqi, Thimi Mitko, Rexhep Elmazi për nder të Ditës Ndërkombëtare të Konventës për të Drejtat e Fëmijëve. (Objektete e shkollave, ora 10:00)

- Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve hap dyert për fëmijët, prindërit dhe të gjithë qytetarët që dëshirojnë të vizitojnë ambientet e KOMF për të biseduar bashkë për të drejtat e fëmijëve. (Zyret e KOMF, ora 10:00)

- Fillon punimet Kongresi i parë ndërkombëtarë për trajtimin e hershëm të infarktit të miokardit. (Hotel International Prishtina, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa i Komunës së Mitrovicës. (Salla e mediave të Komunës së Mitrovicës, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e gjashtë e rregullt e Këshillit Komunal për Siguri në Bashkësi në komunën e Rahovecit. (Salla e Kuvendit Komunal në Rahovec, ora 10:00)

- Zyra e UNICEF-it në bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë si dhe Shtëpinë e Evropës në Kosovë organizojn aktivitetin kryesor për shënimin e 30 vjetorit të Konventës për të Drejtat e Fëmijës. (Holli i Bibliotekës Kombëtare të Kosovës, ora 11:00) 

- OQJ Integra organizon publikimin e raportit “Instituti i Vetizoluar - Vlerësim i Shoqërisë Civile për Institutin Albanologjik të Prishtinës”. (Hotel Sirius, ora 11:00)

- Fëmijët e çerdhës "Dardania" në Gjilan dhurojnë 120 pako dhurata për fëmijët me nevoja të veçanta. (Gjilan, ora 11:00) 

- Mbahen aktivitete argëtuese për fëmijët e zgjedhur nga Handikos, Asambleja e Fëmijëve, fëmijët nga komunitetet si dhe nga shkollat SHFMU, Gjilan mbështetur nga 'Albanica' dhe 'Kimi'. (Gjilan, ora 12:00)

- Komuna e Gjilanit organizon program nga Qendra e Vallëzimit Modern “Dancing House” Vallëzim Modern, Balet dhe Popullore. (Teatri i Qytetit, Gjilan ora 15:00)

- Qendra Multimedia shfaq "Pesë stinet e armikut te popullit" me regji të Blerta Nezirajt. (Teatri "Bekim Fehmiu" në Prizren, ora 20:00)