22 Tetor 2020

Sektori i energjisë është një ndër ndotësit më të mëdhenj

Prishtinë, 14 tetor - Sot, në hapësirat e Kuvendit të Republikës së Kosovës, Grupi i Deputetëve të Gjelbër (GDGj) në bashkëpunim me Institutin Kombëtar Demokratik (NDI), ka mbajtur debatin me temën: “Potenciali energjetik i Kosovës dhe problemet mjedisore”.

Në këtë takim, për të ndarë shqetësimet e tyre për çështje të ndryshme mjedisore, që afektojnë drejtpërdrejt jetën e qytetarëve, të ftuar ishin përfaqësues nga shoqëria civile, që merren ekskluzivisht me sektorin e energjisë dhe me çështje mjedisore.

Deputetja Mimoza Kusari – Lila, njëkohësisht edhe kryesuese e Grupit të Deputetëve të Gjelbër, në hapje të këtij takimi falënderoi shoqërinë civile për kontributin e saj për shtytje përpara të kauzave në mbrojtje të mjedisit, duke përmendur iniciativat e fundit të ndërmarrura nga organizata të ndryshme, në veçanti iniciativat kundër ndotjes dhe degradimit të lumenjeve.

Kryetarja e Kuvendit, dr. Vjosa Osmani, e ftuar në cilësinë e panelistes, vlerësoi lart natyrën e një takimi të tillë, duke shtuar se trajtimi i temave si kjo, lidhet direkt me shëndetin e qytetarëve.

Kryetarja Osmani tha se mbrojta e ambientit hyn në top tri prioritet e saj që nga koha kur ushtron detyrën e kryeparlamentares.

Duke konsideruar se gjendja aktuale e ambientin është e rënduar, ajo përmendi se sektori i energjisë është një ndër ndotësit më të mëdhenj, dhe për të preventuar rrëziqet që kanosen prej tij, duhet të ndërmerren hapa konkretë në gjetjen e alternativave për përmirësim të gjendjes.

"është momenti i fundit që zhvillimi i sektorit të energjisë të vendoset prioritet në agjendën tonë zhvillimore“, theksoi Osmani.

Ajo, në fund të fjalimit tha se ekziston vullneti i Kuvendit të Kosovës dhe pikërisht e këtij grupi, për të mirëpritur të gjithë ata që marrin iniciativa pro ruajtjes së ambientit, duke e fuqizuar në këtë mënyrë bashkëpunimin për një të ardhme më të mirë dhe mjedis të shëndetshëm.

Një pjesë e madhe e kohës së paraparë për këtë takim ishte në dispozicion të përfaqësuesve nga shoqëria civile, të cilët paraqitën pikëpamjet e tyre karshi çështjeve mjedisore para Grupit të Deputetëve të Gjelbër.

Duke shprehur pakënaqësi sa i përket trajtimit të çështjeve mjedisore dhe mungesës së hapave konkretë për përmirësim të gjendjes, ata përmenden se në mesin e sfidave kyçe hyjnë mos zbatimi i legjislacionit ekzistues për mjedisin, ndërhyrjet e dëmshme në mjedis, si dhe mungesa e harmonizimit për çështjet mjedisore mes nivelit të qeverisjes lokale dhe atij qëndror.

Në këtë takim, nga këta përfaqësues nuk mbetën pa u përmendur edhe veprimet e përditshme që po vazhdojnë të bëhen në dëm të mjedisit, si: mungesa e përdorimit efiçient të energjisë, degradimi i pyjeve, përdorimi i qymyrit, keqmenaxhimi me deponitë e mbeturinave, mungesa e ujit, ndotja masive e ajrit, rrëzikimi i zhdukjes së kafshëve, shfrytëzimi i pyjeve në mënyrë ilegale dhe një sërë problematikash të tjera.

Pas dëgjimit të shqetësimeve të përfaqësuesve nga shoqëria civile, të pranishëm në takim, deputetët nga Grupi i Gjelbër premtuan se do të marrin hapa konkrejtë, duke rishikuar legjislacionin ekzistues për mjedisin, nevojat për plotësim-ndryshim të tij, si dhe mundësitë e inicimin e projektligjeve që adresojnë çështjet e ngritura.

Takimi u përmbyll nga deputetja Kusari-Lila, e cila në emër të Grupit të Deputetëve të Gjelbër tha se do të punohet ngushtë me shoqërinë civile për të trajtuar me seriozitet nismat mjedisore.

Këtë takim ajo e vlerësoi si mundësi ideale për të ndërtuar bashkëpunimin afatgjatë dhe të sigurt për një shoqëri të zhvilluar, të shëndetshme dhe me mjedis të pastër.

​


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 Tetor 2020  - Kryeministri Avdullah Hoti viziton Ministrinë e Shëndetësisë. (Ministria e Shëndetësisë, ora 9:30)

- Lëvizja Vetëvendosje organizon tryezën virtuale më temë 'Sa do të ndikojë moratorimumi një vjeçar për anëtarësimin e Kosovës në organizata ndërkombëtare, në pozicionin ndërkombëtar të Kosovës?' (Online, ora 10:00)  

 - Admovere organizon promovimin e publikimit 'Të Damkosurit e Ballkanit - Shqiptarët dhe Kosova në tekstet alternative gjithëballkanike të historisë'. (Hapësirat e KultPlus Caffe Gallery te Fontana në Ulpianë, ora 10:00)  

- Kryeministri Avdullah Hoti pret në takim deputetët e komunitetit joshumicë. (Ndërtesa e Qeverisë, ora ‪10:30 - vetëm pamje)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë i njofton mediat se nesër do të lansohet data-baza per tregtinë në shërbime. (Ndërtesa e MTI-së, ora 11:00)

- Ministrja e Financave znj.Hykmete Bajrami dhe Auditori i Pergjithshëm i ZKA-së, Besnik Osmani raportojn para Komisionit për Mbikëqyrjen e Financave Publike lidhur me Raportin Vjetor i Auditimit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C301, ora 11:00)

-  Komisioni për të Drejtat e Njeriut, Barazi Gjinore, për Persona të Pagjetur dhe Peticione takohet me përfaqësues të kompanisë “Kërveshi Partneres” dhe përfaqësuesi te OJQ, “Ngritja e Zërit”. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N302, ora 11:00)

- Ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporë, Meliza Haradinaj - Stublla raporton para Komisionit për Integrim Evropian. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N303, ora 12:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në përurimin e adaptimit të rrugës për Komunitetin RAE në rrugën “Rexhep Karaqi”. (Prizren, ora 12:00)

- Fondi për të Drejtën Humanitare dhe KOMRA Rrjeti i Pajtimit organizon debatin mbi Politikat e Kujtesës dhe Praktikat e Përkujtimit në Evropën Juglindore. (Debati do të transmetohet direkt në Facebook dhe Youtube kanalin e KOMRA Rrjeti për Pajtim, ora 17:00)

- Komisioni Parlamentar në lidhje me menaxhimin e pandemisë së virusit COVID-I9 nga ana e Qeverisë së Republikës së Kosovës dëgjon dëshmitë e Hidajete Pireva, Mjeke, Qendra Kryesore e Mjekësisë Familjare-QKMF, Fushë Kosovë, Vlora Maholli, Mjeke, QKMF, Fushë Kosovë dhe Hajrie Hoti, Mjeke, QKMF, Prishtinë. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 14:00)

- Lëvizja Vetëvendosje!, mban konferencë për media në lidhje me skandalin e vjedhjes së më shumë se 2 milion euro nga Thesari i Shtetit. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 15:00)