02 Qershor 2020

Rusia fillon ndërtimin e gazsjellësit North Stream

Moskë, 9 prill - Në qytetin rus Viborg, sot fillojnë punimet për ndërtimin e gazsjellësit North Stream, i cili do transportojë gazin nëpërmjet Detit Baltik, nga Rusia në Gjermani.

Në ceremoninë në gjirin Portovaja afër Shën Peterburgut, pritet të marrë pjesë edhe presidenti rus, Dmitri Medvedev.

Nga gazsjellësi rreth 1220 kilometra i gjatë, Gjermania dhe i gjithë Bashkimi Evropian presin një siguri më të madhe në furnizimin me energji.

Kostot e ndërtimit të gazsjellësit vlerësohen në rreth 7,4 miliardë euro dhe punimet pritet të mbarojnë në fund të vitit 2011.

Kalendari

Ngjarjet e datës 2 Qershor 2020 - Mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit në të cilën do të shqyrtohet kërkesa e 61 deputetëve për thirrjen e seancës së jashtëzakonshme të Kuvendit. (Ndërtesa e Kuvendit, salla  C-301, ora 10:00 - mbledhja do të mbahet pa prezencën e mediave)

- Lëvizja Vetëvendosje nisë mbledhjen e nënshkrimeve për peticion “Duam Zgjedhje” (Sheshi “Nënë Tereza”, ora 10:00)

- Mbahet seanca e tretë e Kuvendit të Komunës së Gjilanit. (Holli i Gjimnazit Natyror “Xhavit Ahmeti” në Gjilan, ora 10:00) 

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Dardania. (Lagja Dardania, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Miniera dhe Minerale për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, C203, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Kryesisë së Lidhjes Demokratike të Kosovës ku pas mbledhjes, kryetari i LDK-së, Isa Mustafa mban konferencë për medie. (Selia e LDK-së, ora 16:30)