15 Prill 2021

Protestat kundër çmimit të lartë të rrymës vazhdojnë çdo ditë

Prishtinë, 25 shkurt - Një numër i madh i qytetarëve të indinjuar me faturat e Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK) për muajin janar, protestuan sërish sot për të kundërshtuar rritjen e çmimeve të energjisë elektrike, si dhe siç thonë kundër hajnisë, që po i bëhet qytetarëve nga kjo korporatë.

Edhe përkundër kushteve të rënda atmosferike ata protestuan duke kërkuar rishikimin e faturave, gjetjen e përgjegjësve për hajninë që ka ndodhur dhe mosngritjen e çmimeve siç është paraparë në muajin prill.

Shpërfillja institucionale për rishikimin e politikave tarifore të energjisë elektrike që rezultuan me faturat më të shtrenjta për konsumatorët, aksioni i fundit i KEK-ut për shkyçjen e konsumatorëve të shumtë, janë kundërshtuar ashpër nga protestuesit e sotëm të cilët kanë kërkuar dorëheqjen e gjithë zinxhirit menaxherial që u kanë kontribuar këtij skandali.

Yll Rugova organizator  i kësaj proteste kërkoi nga zyrtarë të KEK-ut përgjigje për këto parregullsi që janë bërë.

Nga qytetarët e pranishëm sot në protestë u kërkua që me protesta të vazhdohet çdo ditë.

Rugova ka thënë se protestat për çështjen e faturave të KEK-ut do të fillojnë të mbahen çdo ditë deri në përmbushjen e kërkesave.

Hapat e mëtutjeshëm të protestuesve sipas tij do të jenë në përputhje me veprimet e institucioneve dhe KEK-ut rreth çështjes së ngritur.

"Ftohen sindikatat, grupet e ndryshme shoqërore dhe të gjithë qytetarët e Kosovës që të marrin pjesë në protesta. Ata qytetarë që nuk kanë mundësi të vijnë në Prishtinë për të protestuar para selisë qendrore të KEK-ut, le të mblidhen pranë zyrave të KEK-ut nëpër vendbanimet e tyre. Muaji prill po afrohet, faturat e reja me çmime enorme po vijnë, varfëria po troket në dyert e secilit", ka theksuar ai.
 . 

Kalendari

Ngjarjet e datës 15 Prill 2021 - Handikos dhe The Balkan Forum tashmë kanë nisur kampanjën ‘Thuaj Jo Qeseve të Plastikës’  përmes një aktiviteti simbolik zyrtarisht do të prezantojmë strajcat e ri-përdorshme të punuara tash e disa muaj nga personat me aftësi të kufizuara. (Sheshi ‘Skënderbeu’ dhe ‘Nënë Tereza’, ora 10:00)

- Këshilli Gjyqësor i Kosovës mban mbledhjen e radhes. (Platforma Zoom, ora 10:00)

- Mbahet seanca gjyqësore kundër të pandehurit Agim Hamdija për vepren penale 'Organizimi i skemave piramidale'. (Gjykata Themelore në Ferizaj, ora 10:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Qendra për Promovimin e Drejtave të Grave në Drenas, ora 10:30)

- Zëvendësministri i Mjedisit, Planifikimit Hapsinor dhe Infrastrukturës  Hysen Durmishi do të mbajë konferencë per media. (Objekti i MMPHI-së, salla B201, oa ora 10:30,

- Kryeministri Albin Kurti dhe ministrja e Ekonomisë dhe Ambientit, Artane Rizvanolli, vizitojnë ekipin e kampanjës 'Thuaj jo Qeseve të Plastikës'. (sheshi ‘Skënderbeu’ , ora 12:00)

- Pronarët e sallave të dasmave mbajnë takim lidhur me masat anti-Covid. (Golden Imperial në Veternik, ora 14:00)

- Agjencia Turke për Bashkëpunim dhe Koordinim nis shpërndarjen e pakove ushqimore dhe higjienike për familjet në nevojë, me rastin e muajit të Ramazanit. (Palestra Sportive “Tota” në Vushtrri, ora 14:30)