23 Korrik 2019

Prezantohen gjetjet mbi gjendjen e cilësisë së ajrit në Kosovë

Prishtinë, 21 qershor - Instituti për Politika Zhvillimore - INDEP, së bashku me Ambasadën Franceze në Kosovë, organizon tryezën e rrumbullakët "Cilësia e Ajrit në Kosovë: Drejt Standardeve Evropiane".

Qëllimi i këtij takimi është që të mbledhen palët e interesit që përfaqësojnë institucione publike, agjenci zhvillimore, donatorë, përfaqesues nga akademia, institute kërkimore, organizata të shoqërisë civile etj., për të diskutuar mbi gjendjen e cilësisë së ajrit në vend.

Objektivat kryesore të kësaj tryeze janë siç vijon:
 
1. Të kuptojmë më mirë se çfarë rreziku paraqet ndotja e ajrit në Kosovë dhe bëjmë një rishikim të legjislacionit aktual relevant kundrejt acquis të BE-së,

2. Të vlerësojmë gjendjen aktuale të ndotjes së ajrit në vend dhe të diskutojmë se si të trajtohet institucionalisht kjo çështje, dhe

3. Të propozojmë rekomandime konkrete të zbatueshme për Kosovën në mënyrë që të përmirësohet cilësia e ajrit si dhe praktikat në këtë drejtim të përafrohen me standardet e BE-së.
 
Gjatë këtij eventi do të prezantohen gjetjet e punimit me të njëjtin emër si kjo tryezë, përcjellur pastaj me një panel diskutimi rreth temës "Çfarë duhet të ndërmarrim për të siguruar një përgjigje të duhur institucionale për trajtimin e çështjes së cilësisë së ajrit në Kosovë gjërsa synojmë të përmbushim kriteret e BE-së?” 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 korrik 2019 - Mbahet ceremonia e nënshkrimit të momerandumit të bashkpunimit mes Komunës së Lipjanit dhe Organizatës “Qatar Charity”. (Komuna e Lipjanit, Zyra e Kryetarit, ora 9:30​)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston  Sebaudin Ramaxhiku, Zyrtar Ligjor në Telekom dhe Arben Hlili, Shef i Kontabilitetit Departamenti i Financave në Telekom. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve qumështore, për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregun i Kafshëve, rruga e tranzitit, Arbanë, ora 11:30 - Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Partnerët implementues OJQ Dera e Hapur dhe OJQ SOZM organizojnë panairin e Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore në Prishtinë. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit, Lutfi Haziri, bëhet promovimi i librit “Le secret de Blerim et autres fictions - Sekreti i Blerinit dhe proza të tjera” i autorit Jean Yves Carlen. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 12:00)

- Grupi i Aktivistëve organizojnë marshin protestues kundër racizmit për të kërkuar përgjegjësi para Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Sheshi "Skënderbeu", ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin nënkryetari Besnik Bislimi dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban seminar te Biznesit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Zonës Industriale të Re në Drenas në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:30)