31 Janar 2023

Përurohet stacioni për monitorimin e Ajrit

Prishtinë - Me rastin e shënimit të Ditës Botërore të Mjedisit, sot në oborrin e Ndërtesës së Re të Qeverisë (ish Pallati i Mediave), Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Mahir Yagcilar, përuroi Stacionin për Monitorimin e Ajrit dhe Projektin për Grumbullimin e Mbeturinave të Letrës dhe Plastikës.

Ministri Yagcilar tha se ky projekt është i rëndësishëm për faktin se qytetarët mund të shohin drejtpërsëdrejti shkallën e ndotjes në ambientin ku jetojnë dhe se në këtë mënyrë do të ngritet vetëdija e qytetarëve, por edhe e institucioneve përkatëse - qendrore dhe lokale, për rëndësinë e ruajtjes së ambientit dhe preventivave që duhen marrë në zvogëlimin e ndotjes.

Nga dita e sotme qytetarët do të kenë mundësi që në ekranin e Stacionit t’i lexojnë të dhënat për shkallën e ndotjes së ajrit PM, 2.5 dhe PM.10., kushtet e motit, matjen e metaleve të rënda si dhe parametra të tjerë meteorologjik.

Stacioni është vendosur në një pikë të kryeqytetit e cila është mjaft e frekuentuar nga automjetet.

Për të shënuar Ditën Botërore të Mjedisit dhe përurimin e këtyre dy projekteve të përfunduara, të pranishëm ishin mysafir të shumtë nga institucionet vendore dhe ndërkombëtare.

Manifestimin e shënimit të Ditës Botërore të Mjedisit, në Amfiteatrin e Ndërtesës së Re të Qeverisë, me një fjalë rasti e hapi ministri i Mjedisit, Mahir Yagcilar.

Në fjalën e tij, Ministri Yagcilar tha: “Këtë ditë sot po e shënojmë edhe në institucionet e nivelit qendrorë por edhe ato të nivelit lokal. Madhështinë e shënimit të kësaj dite e rrisin edhe më shumë dy projektet që sot po i përurojmë. Qytetarët e kryeqendrës së Republikës së Kosovës dhe së shpejti edhe qytetarët e të gjitha qendrave të tjera, do të kenë mundësinë që në çdo çast përmes ekranit, t’i shohin të dhënat për shkallën e ndotjes, të dhënat për motin, matjen e metaleve të rënda si dhe parametra të tjerë meteorologjik”.

“Po ashtu sot po fillon së implementuari edhe një projekt shumë i rëndësishëm - Riciklimi i Mbeturinave të Llërës dhe Plastikës, projekt ky i cili fillon në institucionet e vendit për t’u zgjeruar shumë shpejt në mbarë vendin tonë”, tha në fjalën e tij ministri Yagcilar.

Kalendari

Ngjarjet e datës 31 janar 2023

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu, kryeministri Albin Kurti dhe zëvendëskryeministrja Donika Gërvalla bëjnë homazhe te shtatorja e heroit Zahir Pajaziti, në 26 vjetorin e rënies së heronjve Zahir Pajaziti, Hakif Zejnullahu dhe Edmond Hoxha. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 9:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës mban konferencën për media, ku do të publikohen rezultatet e Indeksit të Perceptimit te Korrupsionit për vitin 2022. (Zyrat e KDI-së, ora 9:00)

- Komisioni për Legjislacion shqyrton Projektligjin për Byronë Shtetërore për verifikimin dhe konfiskimin e pasurisë së pajustifikueshme. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 10:00)

- Komisioni për Çështje të Sigurisë dhe Mbrojtje shqyrton Projektligjin për mbrojtjen e informacionit të klasifikuar. (Kuvendi i Kosovës, salla N204, ora 10:00)

- Komisioni për Arsim, Shkencë, Teknologji, Inovacion, KulturÑ‘, Rini dhe Sport shqyrton Projektligjin pÑ‘r Agjencinë e Kosovës për Akreditim. (Kuvendi i Kosovës, salla N225, ora 10:00)

- Qendra Kosovare për Studime të Sigurisë (QKSS) publikon “Raportin për Vlerësimin Bazë të Dhunës në Baza Gjinore në Kosovë: Perceptimet e Komunitetit dhe Palëve të Interesit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:00)

- Gazetarët afganë që kanë mbërritur sonte në Kosovë, Amina Omid, Ahmad Shaker, Nimatullah Gholami dhe Raifullah Nikzad mbajnë konferencë për media. (Zyret e Asociacionit të Gazetarëve të Kosovës, ora 10:30)

- Komisioni për Ekonomi, Industri, Ndërmarrësi dhe Tregti shqyrton planet e Përformances për vitin 2023, të agjencioneve/rregullatorëve të pavarur, që i raportojnë Komisionit (AKP, ARKEP, ZRRE). (Kuvendi i Kosovës, salla N10, ora 11:00)

- Komisioni për Mbikëqyrjen e Financave Publike shqyrton raportin e auditimit për performancën financiare dhe operative të ndërmarrjes “Trepça”. Të ftuar janë kryesuesi i Bordit, Bahri Hyseni, dhe kryeshefi Ekzekutiv, Enis Abdurrahmani. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 11:00)

- Përkrahës të Vetëvendosjes protestojnë kundër “imponimit” të Bashkësisë së Komunave Serbe. (Sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 12:00)

- Komisioni për Administratë Publike, Pushtet Lokal, Media dhe Zhvillim Rajonal, shqyrton draft-planin e punës së Komisionit, për sesionin pranveror 2023. (Kuvendi i Kosovës, salla N303, ora 13:00)

- Komisioni për Mjedis, Ushqim, Bujqësi, Planifikim dhe Zhvillim shqyrton Projektligjin për Pyje. (Kuvendi i Kosovës, salla N302, ora 13:00)

- Fondacioni Jahjaga në bashkëpunim me Zyres Zvicerane për Bashkëpunim në Kosovë ka kënaqësinë të ju ftoj në ceremoninë e diplomimit të programit “Zhvillimi i njohurive mbi qeverisjen lokale". (Kino Armata, ora 14:00)

- Eris Jashari, ish-zyrtar policor në Policinë e Kosovës, i dorëhequr me 4 korrik 2017, tani koordinator në organizatën joqeveritare ktheju tokës tënde KTT, do të futet në grevë urie deri në realizimin e sigurimit shëndetësor dhe jetësor për policinë kërkesë kjo drejtuar Deputetëve të Kuvendit të Kosovës. (Sheshi “Adem Jashari”, te hyrja e pasme e Kuvendit kah rruga UÇK, ora 14:00