23 Korrik 2019

Pavarësimi energjetik i Kosovës dhe KOSTT-it, lajmi më i mirë

Prishtinë, 2 korrik - “KOSST-i është ndër adresat e rëndësishme energjetike të Kosovës, jo vetëm të furnizimit, por rëndësia e tij është edhe më e madhe, duke pasur parasysh disa çështje të pazgjidhura të Kosovës në pavarësimin e vet energjetik”, kështu tha Kryeministri Haradinaj në një prononcim për medie, pas një vizite pune që zhvilloi në KOSTT, ku është pritur nga drejtori i kësaj ndërmarrjeje, Ilir Shala.

Fillimisht, kryeministri Haradinaj ka vizituar qendrën nacionale dispeçerike, ku ka parë nga afër punët që zhvillohen në këtë qendër.

Kryeministri Haradinaj me këtë rast tha se vota pro e operatorëve është një sukses i Kosovës, që njohin KOSST-in si operator në vete dhe kjo i mundëson këtij institucioni dhe Kosovës që ta shtrijë autoritetin në gjithë tregun e Kosovës, përfshirë edhe Veriun.

“Pavarësimi energjetik i Kosovës dhe KOSTT-it, duke operuar i pavarur si Zonë/Bllok Rregullues brenda Evropës Kontinentale është lajmi më i mirë dhe me i madh për vendin në fushën energjetike, që do të realizohet përmes një Marrëveshje të re të Kyçjes me ENTSO-E, sipas vendimeve të mbledhjes së fundit të Grupit Regjional të Evropës Kontinentale dhe atë jo më larg se prill i 2020-ës”, tha kryeministri Haradinaj, duke shtuar se KOSTT-i mbetet adresë e rëndësishme për tregun e energjisë elektrike në vend dhe energjia një nga parametrat kryesor për siguri dhe zhvillim ekonomik dhe se përkrahja e Qeverisë nuk do të mungojë asnjëherë.

Kryeministri Haradinaj porositi që të mos humbet vëmendja nga puna, sepse pjesa e zbatimit është e rëndësishme dhe kjo duhet përmbyllet njëherë e përgjithmonë, pra të kemi një treg unik dhe të rregulluar të energjisë në Kosovë.

Drejtori i KOSST-it, Ilir Shala, pasi falënderoi kryeministrin Haradinaj për përkrahjen e vazhdueshme dhënë këtij institucioni, tha se, e ka njoftuar atë me proceset e fundit që kanë ndodhur në lidhje me votimet prej Grupit Regjional të Evropës Kontinentale, të cilat kanë të bëjnë me proceset e ardhshme drejt pavarësimit të KOSST-it në Evropën Kontinentale si operator apo si bllok i pavarur dhe kjo do të bëhet komfor marrëveshjes së re të kyçjes që do të lidhet dhe votohet më 26 shtator të këtij viti, ku definohet edhe faza e operimit, që do të ndodhë jo më larg se në prill të vitit 2020.

Në këtë takim u diskutua edhe për krijimin e Task Forcës për përgatitjen para operimit të KOSTT CA/CB, për pozicionimin e KOSTT-it në ligjin e ri për paga, si dhe konstituimin e bordit të drejtoreve, të kësaj ndërmarrjeje.

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 korrik 2019 - Mbahet ceremonia e nënshkrimit të momerandumit të bashkpunimit mes Komunës së Lipjanit dhe Organizatës “Qatar Charity”. (Komuna e Lipjanit, Zyra e Kryetarit, ora 9:30​)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston  Sebaudin Ramaxhiku, Zyrtar Ligjor në Telekom dhe Arben Hlili, Shef i Kontabilitetit Departamenti i Financave në Telekom. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve qumështore, për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregun i Kafshëve, rruga e tranzitit, Arbanë, ora 11:30 - Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Partnerët implementues OJQ Dera e Hapur dhe OJQ SOZM organizojnë panairin e Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore në Prishtinë. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit, Lutfi Haziri, bëhet promovimi i librit “Le secret de Blerim et autres fictions - Sekreti i Blerinit dhe proza të tjera” i autorit Jean Yves Carlen. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 12:00)

- Grupi i Aktivistëve organizojnë marshin protestues kundër racizmit për të kërkuar përgjegjësi para Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Sheshi "Skënderbeu", ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin nënkryetari Besnik Bislimi dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, do të vizitojë Gjilanin, ku me kryetarin e komunës, Lutfi Haziri do të nënshkruajnë memorandume të bashkëpunimit për financimin e projekteve në fushën e mjedisit në këtë komunë. (Ndërtesa e Komunës së Gjilanit, ora 14:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban seminar te Biznesit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Zonës Industriale të Re në Drenas në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:30)