26 Maj 2020

Ngrohja globale rrezikon akullnajën në Zvicër

Bern, 23 korrik - Ngrohja globale ka arritur të bëhet aq shumë shqetësuese për Tokën sa tashmë po prek edhe skutat më të ftohta të planetit.

Akullnaja e Rodanos në pjesën ekstreme të kantonit Vallese në Zvicër, po “ledhatohet” nga rrezet e Diellit, duke rrezikuar ekzistencën e saj.

Sipërfaqja e ngrirë është gjithmonë e më e hollë edhe pse rreth 100 vjet më parë mbulonte gjithë sipërfaqen shkëmbore. Shkencëtarët theksojnë se akullnaja ka humbur 1300 netra gjatësi gjatë shekullit të fundit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 26 Maj 2020 - Komisioni për Integrim Evropian diskuton lidhur me përmbushjen e obligimeve të Kosovës, në procesin e liberalizimit të vizave dhe shqyrton raportin e Ministrisë së Integrimit Evropian lidhur me financimin e Kosovës nga BE-ja, në luftimin e COVID-19. (Ndërtesa e Kuvendit, N303, ora 11:00)  

- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale takohet me Sekretarin e Ministrisë së Shëndetësisë, Naim Bardiqi. (Ndërtesa e Kuvendit, N302, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike shqyrton Raportin Vjetor të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRrE) për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)

- Presidenti i vendit, Hashim Thaçi,  do ta vizitojë Oden Ekonomike të Kosovës. (Lokalet e OEK-ut, ora 11:30)

 - Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë e zbulimit të lapidarit të dëshmorit Luan Qerimaj dhe 4 dëshmorëve tjerë, në Gllogjan. (Te vendi i quajtur Lejthia, Gllogjan, Deçan, ora 11:30)

- Instituti Demokraci për Zhvillim Sfidat dhe nevojat e nënave vetë-ushqyese në kohë (pas)pandemie”  (Përmes platformës online, Google Meet, ora 17:00 - https://forms.gle/HAxFHsHEScpDdMx99)