19 Shkurt 2020

Nëntë biznese në partneritet me komunën e Gjilanit për një ambient më të pastër

Gjilan, 29 maj – Kryetari i Komunës së Gjilanit, Lutfi Haziri, ka qëndruar në fabrikën për prodhimin e mobiljeve dhe produkteve të ndryshme nga druri, “Palma, ku ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi për mirëmbajtjen e hapësirave të përbashkët, gjelbrimin dhe ambientin në përgjithësi.

Kreu i Gjilanit ka bërë të ditur se në këtë fazë janë gjithsej nëntë biznese të ndryshme që janë futur në partneritet me Komunën për ambient më të pastër me mirëmbajtje më të mirë të hapësirave të reja gjelbruese.

“Në përputhje me ligjin mbi pronat publike, nga sot jemi në një partneritet me sektorin privat lidhur me mirëmbajtjen e hapësirave të përbashkëta. Palma është njëra prej kompanive më të suksesshme në regjion dhe në Republikë, e cila ka ndikuar në zhvillim ekonomik dhe në gjenerim të vendeve të punës. E falënderoj pronarit z. Ekrem Shahini për gatishmërinë për bashkëpunim”, ka thënë Haziri.

Kryetari Lutfi Haziri, ka apeluar te të gjithë qytetarët dhe komuniteti i biznesit që të vazhdohet në kuadër të aksionit të pastrimit të ambientit edhe me mbjelljen e drinjve dhe zgjerimin e hapësirave gjelbruese ku është e mundur.

Pos tjerash, në planifikimin e Komunës së Gjilanit, janë të parapara investime në parqe, mbjellje të drunjëve, mirëmbajtje të ambientit dhe investim afatgjatë në fushën e ambientit, në funksion të qytetit të pastër dhe ekologjik.
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 shkurt 2020

- Shoqata e Kirurgëve Plastik, Rekonstruktiv dhe Estetik të Kosovës, ka organizuar për herë të parë Simpoziumin dhe Workshop-in mbi trajtimin e plagëve. (Hotel Emerald, ora 8:00)

- Klubi i Prodhuesve të Kosovës për të dytën herë me radhë po organizon Konventën e Prodhuesve të Kosovës. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme i Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, vjen për vizitë zyrtare në Prishtinë, ku do të pritet nga homologu i tij, Ministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës i Republikës së Kosovës, Glauk Konjufca. (Ndërtesa e MPJ-së, ora 10:00)

- Instituti Demokratik i Kosovës organizon tryezën ku do të publikohet raporti “Rruga e Dukagjinit, Autostradë apo Zgjerim i Rrugës Ekzistuese”, të përgatitur nga KDI. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Mbahet mbledhja e rregullt e Komitetit për Politikë dhe Financa e Komunës së Mitrovicës. (Objekti i Kuvendit Komunal të Mitrovicës, ora 10:00)

- Biblioteka Kombëtare e Kosovës “Pjetër Bogdani” organizon hapjen e ekspozitës “Kujtesa e Kosovës: Jeta nën qiell e najlon”, pamjet e jetës së shqiptarëve të Kosovës në vitin 1999. (Holli i Bibliotekës, ora 11:00)

- Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, dr. Vjosa Osmani, takohet me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Republikës së Shqipërisë, Gent Cakaj, me bashkëpunëtorë. (Kabineti i kryetares së Kuvendit, ora 12:00 - vetëm pamje)

- Nisma e të Rinjve për të Drejtat e Njeriut organizon një protestë para zyrës së avokatit Tomë Gashi, për të kundërshtuar sjelljen e tij abuzive që bëri ditë më parë ndaj një lypësari në shesh të Prishtinës. (Para Zyrës së Avokaturës, afër Kino ABC, ora 12:00)

- Agjencia Kosovare e Privatizimit do të mbajë ceremoninë e hapjes së ofertave të shitjeve përmes likuidimit nr.54. (Hotel Grand, ora 12:30)

- Kinema “Jusuf Gërvalla”, në Pejë shfaq filmin "Gjumë dhe Dashuri". (Kinema në Pejë, ora 19:00)