05 Dhjetor 2022

Ndriçimi efiçient kursen energji dhe para

Prishtinë, 19 maj - Ministria e Energjisë dhe Minierave (MEM) me mbështetjen e Bashkëpunimit Teknik Gjerman (GTZ) në kuadër të Fushatës Kombëtare për Ndriçimin Efiçient, organizoi  seminarin informativ mbi përfitimet e masave të efiçiencës së energjisë.

Shteti Gjerman i kushton shumë rëndësi efiçencës së energjisë elektrike, u tha gjatë këtij seminari. Përfaqësuesit e GTZ-së pohuan se Kosova do të mund të përfitoj shumë nga kjo përvojë e Gjermanisë, sepse situata me energji në Kosovë nuk është e mirë, dhe humbet shumë energji.

“Nga kjo efiqiencë e energjisë elektrike, vërtet mund të ruhet shumë energji dhe shumë para. Është dhënë rezultati se në rast përdorimi të kësaj energjie, vetëm në konviktin numër katër të Prishtinës, ruajtja energjisë vjetore do të ishte rreth katër mijë euro”, Gabriela Bechker, nga GTZ-ja.

Ajo tha se Gjermania i kushtonë shumë rëndësi efiçinetës së energjisë. Sipas saj, Kosova do të mund të përfitoj shumë nga kjo përvojë gjermane, sepse situata me energji në këtë vend nuk është e mirë, dhe humbet shumë energji. “Nëse bëhet efiçienca e energjisë, vërtet mund të ruhet shumë energji dhe shumë para”, tha Gabriela Bechker, nga GTZ-ja.

Ndërsa, Blerim Rexha, zëvëndës ministër i Energjisë dhe Minierave, tha se në këtë seminar janë trajtuar dy tema  të rëndësishme për efiçiencën e energjisë. Sipas tij, Agjencia e Berlinit për Energji prezantoi benifitet e eficinecës së energjisë, e cila ka të bëjë me raportet dhe rezultatet e auditimit të energjisë të pjesës së ndriçueshmërisë që e kanë bërë ekspertë gjermanë në bashkëpunim me GTZ-në, për gjashtë objekte publike në Kosovë, katër në Prishtinë, dy në rrethinë të Prishtinës, një në Gjakkovë dhe një Gjilan.

“Ky prezantim është në pajtueshmëri të plotë me strategjinë e energjisë së Kosovës, dhe është vazhdimësi e politikave tona që dalin nga kjo strategji. Ne mbi të gjitha nuk do të mundemi të ndërtojmë gjeneratorë shumë shpejt, mirëpo, ne mundemi shumë shpejt ta kontrollojmë kërkesën për rritje të energjisë”, tha zëvendës ministri Rexha, duke shtuar se janë bërë disa llogaritje sa do të jetë kursimi i përgjithshëm, nëse secila shtëpi nga katër poqa do të ndërronte, do të kemi kursim me disa dhjetëra deri në 100 megavat në kapacitet dhe më shumë gigavat orë në vit.

Sipas tij, projekti ka disa pjesë, dhe një pjesë e këtij projekti është në bashkëpunim me GTZ-në, që pikërisht po implementohet në komunën e Gjilanit. Ai tha se një sektor i KEK-u do të ndërroj poqët elektrik me poqa efiçient dhe pastaj do të bëhen matjet dhe do të përcillet projekti për një kohë dhe do të konstatohet sa do të jetë përfitimi i ndërrimit të poçeve me ato efiçient.

Ndrësa, GTZ-ja në bashkëpunim me ministrinë e MEM është mbështetëse e projektit me një fond. “Kjo është vetëm një fazë në bashkëpunim me GTZ, dhe besojmë se të gjitha institucionet publike do të punojnë konform vendimit të qeverisë për implementimin e këtyre masave të efiçiencës, gjithnjë në dobi të kursimit të energjisë dhe të sigurimit të furnizimit me energji elektrike për gjithë qytetarët e Republikës së Kosovës”, tha Rexha.

Ndërsa, për implementimin e këtij projekti, përfaqësuesit e GTZ-së, kërkuan edhe nga qytetarët të jenë më shumë të vetëdijshëm për kursimin e energjisë me poqë efiçiente.

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)