12 Nëntor 2019

Nazarbajev: Evropa vetëm "llafe" për Nabucco-n

Kazakistan, 20 korrik - Kazakistani deklaroi se vazhdon të jetë pjesë e projektit Nabucco, i cili do të reduktojë varësinë e Evropës nga gazi rus.

Presidenti i Kazakistanit, Nursulltan Nazarbajev, e akuzoi Evropën se është duke folur shumë Nabucco-n dhe duke mos bërë asnjë gjë.

Këtë deklaratë Nazarbajevi e bëri pas takimit me kancelaren gjermane, Angela Merkel, e cila gjendej për një vizitë në Kazakistan.

-"Evropa flet shumë për Nabucco-n. Por në fakt po bëhet shumë pak për këtë projekt", -tha Presidenti i Kazakistanit, dhe u zotua se do të furnizojnë me gaz natyror tubacionin Nabucco në rast se projekti realizohet.

Ndërsa Merkel, rikonfirmoi zotimin për sigurimin e garancive shtetërore kompanive që do të marrin pjesë në Nabucco.

Parashikohet që tubacionin Nabucco, i cili pritet të përfundojë në fund të vitit 2014, ta furnizojnë me gaz natyror Kazakistani, Turkmenistani, Azerbajxhani dhe Irani.

Projekti do të kushtojë afërsisht 8 miliardë dollarë dhe planifikohet që gazi natyror të transmetohet për në Evropë me tubacionin që do të kalojë poshtë Detit Kaspik dhe nëpërmjet Turqisë.

Dihet që aktualisht në realizimin e projektin ka vështirësi në sigurimin e burimeve financiare dhe sasisë së gazit të mjaftueshëm natyror.

Kalendari

Ngjarjet e datës 12 nëntor 2019 - Mbahet takimi vjetor i ministrave të Bujqësisë së vendeve të Evropës Juglindore me c'rast  Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural e Republikës së Kosovës, do të marrë edhe presidencën për udhëheqjen e Grupit Drejtues të Punës për Zhvillimin Rural Rajonal në Evropën Juglindore për një vit. (Hotel Emerald, ora 9:00)

- Universiteti i Shkencave të Aplikuara në Ferizaj në bashkëpunim me Universitetin e Shkencave të Aplikuara në Salzburg, organizon Konferencën Ndërkombëtare “Bashkëpunimi Universitet – Industri në Inovacion”. (Lokalet e Universitetit  të Shkencave të Aplikuara në Ferizaj. ora 9:00)

- Mahet takimi i 174-të i Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Ojekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 10:00)

- Zyra Kombëtare e Auditimit bën prezantimin e raportit të auditimit të performancës “Sistemi i kontrollit dhe monitorimit të cilësisë së derivateve të naftës”. (Salla e konferencave “Orion”, ora 10:00)

- Oda e Afarizmit të Kosovës organizon konferencë për media lidhur me pProblemet e bizneseve me bankat komerciale. (Zyret e OAK-së, ora 11:00)

- Lansohet projekti 'Subvencionet për Efiçiencë të Energjisë në Kosovë' të mbështetur nga MCC dhe MFK i cili synon të ofrojë stimuj financiarë dhe teknik për sektorin residencial që mundësojnë investime në masat e efiçencës së energjisë, si dhe të mbështesë gratë ndërmarrëse në energji dhe sektorë të tjerë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green i cili po  qëndron në Kosovë do të marrë pjesë në lançimin e pilot projektit Nxitjet e Efiçencës Energjetike i cili implementohet nga Fondacioni Milenium Kosova dhe financohet nga Korporata e Sfidave të Mijëvjeçarit në bazë të Marrëveshjes “Threshold” të MCC-së në Kosovë. (Hoteli Swiss Diamond, ora 11:00)

- Organizata për Rritjen e Cilësisë në Arsim publikon raportin “Borgjezia” e Akademisë, ku do të paraqitet hulumtimi mbi të ardhurat e stafit akademik menaxherial në universitetet publike të Kosovës. (Para objektit të Qeverisë së Kosovës, në sheshin Skënderbeu, ora 11:00)

- Administratori i Agjencisë së ShBA-ve për Zhvillim Ndërkombëtar Mark Green do të kalojë kohë edhe me të rinjtë me rastin e lançimit të platformës së internetit “Të Rinjtë Prijnë” për t’u krijuar mundësi bartësve të rinj të ndryshimeve të lidhen me rrjete të të rinjve me interesime të ngjashme, mentorë, resurse dhe ngjarje të ndryshme. (Qendra e Rinisë, salla atele, përballë Sallës së Kuqe, ora 15:00) 

- Zhvillohet stërvitja e Kombëtares së Kosovës. (Stadiumi ‘Fadil Vokrri’, ora 18:00)

- OSBE organizon shfaqjen premierë të dokumentarit “Above the Fold” i cili ofron një tregim narrativ të vështirësive me të cilat përballen gazetarët në sjelljen e informacionit në publik. (Kino ABC, ora 19:00)