19 Gusht 2019

Mbahet aksioni i pastrimit në Komunën e Obiliqit

Obiliq, 18 tetor - Let’s Do It Kosova ka bërë të ditur se sot do të ketë aksion pastrimi në Komunën e Obiliqit, në kuadër të Fushatës “Ta Pastrojmë Kosovën”.

Në aksionin e pastrimit në qytet marrin pjesë kryetari i Komunës së Obiliqit, Xhafer Gashi si dhe ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Fatmir Matoshi.

 Në të njëjtën komunë po sot do të ketë edhe aktivitete të tjera duke filluar siç janë: pastrimi i disa zonave në qytet, pastrim i oborreve dhe përreth oborreve të objekteve arsimore në komunë, pastrim i oborreve dhe përreth oborreve të objekteve shëndetësore, si dhe largim i deponive ilegale.

 Përveç Obiliqit, aksion pastrimi do ketë sot edhe në Prishtinë, përkatësisht në rrugën “Pashtriku” në Taslixhe.

Po ashtu, aksione pastrimi për eliminimin e deponive ilegale të mbeturinave nesër do të ketë edhe në Gjakovë, Istog dhe Malishevë. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 19 gusht 2019 - Mbahet mbledhja e Komiteti për Politik dhe Financa e Komunës së Rahovecit. (Komuna e Rahovecit, ora 10:00)

- Shoqata "Miqtë e Amerikës" festojnë ditëlindjen e mikut të madh të shqiptarve e mbar njerëzimit ish Presidentit të SHBA, Billi Clinton . (Zyret e shoqatës "Miqtë e Amerikës", që gjendet afë Agjencisë së Statistikave të Kosovës përball Parlamentit, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia solemne e hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Biblioteka Universitare, ora 11:00)

- Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, merr pjesë në ceremoninë solemne të hapjes së punimeve të Seminarit XXXVIII Ndërkombëtar për Gjuhën, Letërsinë dhe Kulturën Shqiptare. (Salla e kuqe, Fakulteti i Filologjisë, ora 11:00)

- Komuna e Prizrenit dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit bëjn përurimin e Stadiumit Ndihmës në lokacionin Boka Boka. (Fshati Korishë në Prizren, ora 11:00)

- Bëhet shfaqja për media e filmit "Shpia e Agës" i Lendita Zeqirit (Kinema Cineplexx, ora 13:00)

-  Komuna e Prizrenit në kuadër të hartimit të buxhetit për vitin 2020 do të organizojë dëgjime publike me banorët e rajonit të Hasit dhe Anadrinit, me qëllim të angazhimit të tyre në procesin e hartimit të buxhetit, transparencës, gjithëpërfshirjes dhe llogaridhënies ndaj qytetarëve. (Shtëpia e Kulturës në Gjonaj, ora 19:00)