09 Korrik 2020

Maqedonia studion mundësitë për fitimin e energjisë nga era

Shkup, 4 prill - Nga 4 lokacione të mundshme, rajoni i Bogdancit dhe Miravcit është vendi më i përshtatshëm për ndërtimin e mullinjëve me erë me të cilët do të prodhoheshin 100 gigavat orë energji elektrike në vit.

Kjo është rezultat i studimit të fizibilitetit të cilin e ka realizuar kompania shtetërore energjetike Elem dhe programi CARDS i komisionit Evropian. Drejtori i Elem-it Vllatko Çingovski theksoi se për analiza janë instaluar edhe 4 pika matëse të cilat do të vërtetojnë shpejtësinë e erës.

Projekti do të kushtojë mbi 100 milion euro, ndërsa do të financohet nga institucione ndërkombëtare financiare dhe fondet IPA të BE-së. Analiza  parashikon që sasia e parë e eergjisë elektrike me erë të prodhohet në vitin 2012.

“Sipas analizave të bëra në këta 4 lokacione, thuhet se lokacioni në Bogdanci ka potencial më të lartë dhe është interesant për hulumtime të mëtejme. Nëse vërtetohen të dhënat nga analiza shtesë, atëherë me siguri më të madhe do të mund t’i tregojmë efektetet nga ndërtimi i këtij parku të mullinjëve në këtë lokacion ”, deklaroi Vllatko Çingovski, drejtor i Elem-it.

Orhideja Kaloshevska, drejtuese e e sektorit për koordinim të fondeve evropiane në Sekretariatin për çështje evropiane tha se: “Këta projekte janë të domosdoshme për tërheqjen e investimeve si dhe marrjen e fondeve evropiane të volitshme nga institucionet finaniare ndërkombëtare”.

Ndërsa Martin Ozborn nga kompania ‘WYG’, Inetrnational tha se për prodhimin e energjisë me anë të erës, nëvojiten fonde të larta financiare. “Ky projekt për ndërtimin e mullinjëve të erës ka për qëllim prodhimin e 100 gigavat orë energji elektrike dhe nëse e llogarsim edhe Miravcin një sasi e tillë e energjisë mund të prodhohet dhe kjo paraqet një investim të mundshëm prej 140 milion euro në të dy lokacionet ”, tha Martin Ozborn, përfaqësues i kompanisë ËYG Inetrnational.

Kompania energjetike Elem për hulumtimin në rajonet e Bogdancit, Sveti Nikoles, Shtipit dhe Kozhufit ka shpenzuar 1 milion euro.

Kalendari

Ngjarjet e datës 9 Korrik 2020

- Mbahet mbledhja e Qeverisë së Kosovës. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët votimi dhe shqyrtimi i disa Projektligjeve për ratifikimin e Marrëveshjeve ndërkombëtare. (Salla e Kuvendit, ora 10:00)

- Komuna e Prizrenit bën përurimin e stadiumit në Sërbicë të Poshtme, projekt i realizuar nga Drejtoria për Kulturë, Rini dhe Sport ku do të jetë i pranishëm kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka dhe drejtoresha e DKRS-së, Emilija Redzepi. (Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë në Prizren, ora 10:30)

- Vazhdimi i seancës plenare të Kuvendit të Republikës së Kosovës në të cilën do të behët  votimi i Propozim rezolutës nga Raportimi i Kryeministrit të Republikës së Kosovës dhe debati parlamentar lidhur me dialogun Kosovë - Serbi. (Salla e Kuvendit, ora 10:30)

- Në nderim të ushtarit amerikan Alexander Blake Klass, 20 vjeçar nga Willamina e Oregonit, që ka humbur jetën në një incident, që nuk kishte të bënte me veprim të armatosur, Shoqata "Miqtë e Amerikës" do ta ulin në gjysëm shtizë flamurin amerikan. (Sheshi “Bill Clinton” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet Seanca plenare e Kuvendit të Republikës së Kosovës. (Salla e Kuvendit, ora 11:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flet Albulena Haxhiu. (Zyret e LV-së në Arbëri, ora 13:00)

- Mbahet mbledhja e jashtëzakonshme e Kuvendit Komunal të Rahovecit, në të cilën do të behët shqyrtimi dhe aprovimi i Propozim vendimit për bartjen e mjeteve nga rezervat e buxhetit komunal, nga kategoria pozicionit të pagave në kategorinë e Investimeve Kapitale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal në objektin e ri të komunës, ora 14:00)

Mbledhja do të mbahet në sallën e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, në objektin e ri të komunës.

- Mbahet një takim pune i organizuar nga Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit në të cilin do të diskutohet dokumenti - Plani Hapësinor i Parkut Kombëtar Bjeshkët e Nemuna. (Ndërtesa e re e Qeverisë ish-Rilindja, salla e konferencave, kati XVIII, ora 15:00)