23 Korrik 2019

Let’s Do It nënshkruan marrëveshje me Lëvizjen Globale 'River Cleanup'

Prishtinë, 15 mars - Let’s Do It ka nënshkruar marrëveshje bashkëpunimi me Lëvizjen Globale mjedisore “River Cleanup”, me qëllim të organizimit të aksioneve të përbashkëta për pastrimin e lumenjve, në kuadër të aktiviteteve që do të organizohen në Ditën e Pastrimit të Botës për vitin 2019.

Let’s Do It ka nënshkruar këtë marrëveshje në cilësinë e organizatores dhe koordinatores së Ditës Botërore të Pastrimit për vitet 2019 dhe 2020.

Kjo marrëveshje bashkëpunimi është nënshkruar meqë Let’s Do It në Strategjinë e vitit 2019 ka fokus kryesor pastrimin e lumenjve në Kosovë, gjë që ka filluar qysh dje me pastrimin e brezit përgjatë Liqenit të Batllavës.

“River Cleanup” është Lëvizje Globale mjedisore që ka për qëllim të zhvillojë dhe mbështesë iniciativat që synojnë informimin, pastrimin dhe ngritjen e vetëdijes për ndotjen që po i bëhet mjedisit nga mbeturinat dhe burime të tjera të ndotje, që ndikojnë në lumenj dhe mjedisin në përgjithësi.

Në strategjinë e vitit 2019, “River Cleanup” parasheh pastrimin e gjashtë prej lumenjve më të mëdhenj në botë, siç janë: Volga, Danubi, Neris&Nemunas, Raina, Scheldt dhe Drini, ku do të fokusohet Let’s Do It.

Qëllim i këtij bashkëpunimi është kontributi i përbashkët në kauzën për pastrimin e botës, specifikisht në përhapjen e thirrjes për pjesëmarrje në aksione të komunitetit që organizohen përgjatë lumenjve në qytete, si dhe nxitjen e pjesëmarrjes në Ditën e Pastrimit të Botës.

Duke e nënshkruar këtë bashkëpunim, Let’s Do It do të angazhohet në organizimin e aksioneve të pastrimit përgjatë lumenjve gjatë Fushatës së vitit 2019, si dhe t’i inkurajojë anëtarët e Lëvizjes Globale Let’s Do It World që të bashkëpunojnë me përfaqësuesit e “River Cleanup” në vende të ndryshme të botës.

Ashtu siç jeni njoftuar, Let’s Do It Kosova do të organizojë dhe koordinojë Ditën e Pastrimit të Botës për vitet 2019-2020 në më shumë se 150 shtete të ndryshme.

Kjo u vendos në kuadër të Konferencës për Ditën e Pastrimit të Botës, që u mbajt në Tallinn të Estonisë gjatë janarit, ku u bë e ditur se Kosova fitoi këtë besim dhe përgjegjësi të madhe nga Lëvizja “Let’s Do It World”, për shkak të suksesit të jashtëzakonshëm që shënoi ndër vite, veçanërisht gjatë vitit të kaluar [2018], me organizimin e Fushatës tre mujore “Ta Pastrojmë Kosovën” [15 shtator – 15 dhjetor 2018].

 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 korrik 2019 - Mbahet ceremonia e nënshkrimit të momerandumit të bashkpunimit mes Komunës së Lipjanit dhe Organizatës “Qatar Charity”. (Komuna e Lipjanit, Zyra e Kryetarit, ora 9:30​)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me gjendjen në PTK dhe Vala interviston  Sebaudin Ramaxhiku, Zyrtar Ligjor në Telekom dhe Arben Hlili, Shef i Kontabilitetit Departamenti i Financave në Telekom. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 303, ora 10:00)

- Kryetari i Komunës së Prizrenit, Mytaher Haskuka do të merr pjesë në shpërndarjen e lopëve qumështore, për përfituesit nga thirrja e hapur nga Drejtoria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural. (Tregun i Kafshëve, rruga e tranzitit, Arbanë, ora 11:30 - Nisja do të bëhet nga Shtëpia e Bardhë, ora 11:00)

- Partnerët implementues OJQ Dera e Hapur dhe OJQ SOZM organizojnë panairin e Artizanateve dhe Trashëgimisë Kulturore në Prishtinë. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 11:00)

- Mbahet mbledhja e Komisionit për Zhvillim Ekonomik, Infrastrukturë, Tregti, Industri dhe Zhvillim Rajonal në të cilën do të behët shqyrtimi i Raportit të Punës së Komisionit për sesionin pranveror 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N 302, ora 11:00)

- Nën përkujdesjen e Kryetarit, Lutfi Haziri, bëhet promovimi i librit “Le secret de Blerim et autres fictions - Sekreti i Blerinit dhe proza të tjera” i autorit Jean Yves Carlen. (Salla e Kuvendit Komunal në Gjilan, ora 12:00)

- Grupi i Aktivistëve organizojnë marshin protestues kundër racizmit për të kërkuar përgjegjësi para Këshillit Prokurorial të Kosovës. (Sheshi "Skënderbeu", ora 12:00)

- Lëvizja Vetëvendosje mban konferencë për media në të cilën flasin nënkryetari Besnik Bislimi dhe Drejtuesi i Grupit Parlamentar Glauk Konjufca. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 13:00)

- Ministria e Tregtisë dhe Industrisë mban seminar te Biznesit Ndërkombëtar për Zhvillimin e Zonës Industriale të Re në Drenas në të cilën do të merr pjesë edhe ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Endrit Shala. (Swiss Diamond Hotel, ora 14:30)