20 Korrik 2019

Let’s Do It Kosova” organizon Forumin “EverGreen Kosovo”

Prishtinë, 27 qershor - Let’s Do It Kosova” ka bërë të ditur se sot do të organizojë Forumin “EverGreen Kosovo”.

Në këtë Forum do të adresohen dhe identifikohen sfidat mjedisore që shkaktojnë ngecje dhe pasoja socio-ekonomike në zhvillimin e një shteti.

Po ashtu do të prezantohen praktikat më të mira në zgjidhjen e problematikave të tilla.

Përmes paneleve, prezantimeve dhe punës në grupe,  akterët relevant njoftohen me perspektivat institucionale, ndërkombëtare dhe shoqërore, si dhe mundësitë e zgjerimit të bashkëpunimit mes tyre.

Forumi ka për qëllim zhvillimin e politikave dhe iniciativave mjedisore, të cilat ndikojnë në ngritjen e vetëdijes së qytetarëve për mbrojtjen e mjedisit si dhe angazhimin maksimal të akterëve përgjegjës në luftimin e fenomenit të ndotjes.

Kalendari

Ngjarjet e datës 20 korrik 2019

- Në kuadër të aktiviteteve "Ditët e Diasporës 2019"  Komuna e Deçanit në bashkëpunim më Grupi Lokal i Veprimit “Gjeravica“, organizojnë aktivitetin tradicional “Dita e Qethjes së Deleve, 2019‘’. (Bjeshkët e Strellcit , të ‘’Stanët e Shalës‘’, ora 10:00)

- Lëvizja mban konferencë për media në të cilën flasin Kryetari Albin Kurti dhe nënkryetari Besnik Bislimi. (Zyrët e Vetëvendosjes, ora 11:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes se edicionit te parë të Prishtina Gastronomy Festival. (Sheshi “Adem Jashari” në Prishtinë, ora 12:00)

- Mbahet ceremonia e hapjes zyrtare të pikës kufitare Restelicë-Strezomir. (Pika kufitare Restelicë - Strezomir, ora 12:00)

- Behët zbulimi i pllakës së përkujtimit të Betimit të Brigadës 131 dhe promovimi i dokumentarit të historikut të Brigadës 131 të UÇK-së. (Fshati Baran, ora 18:00)