22 Shtator 2019

“Kosova A” aktualisht në prodhim me 300 megavat

Prishtinë, 29 gusht - Drejtori i Korporatës Energjetike të Kosovës (KEK), Njazi Thaqi ka njoftuar se edhe “Blloku A3” në finalizim të remontit, në kohë dhe gjithçka siç është parashikuar.

Thaqi ka deklaruar se nga java tjetër KEK-u me kapacitete të plota në prodhim.

"Kënaqësi dhe krenari me rezultatet e punës në “Kosova A” sikurse edhe në të gjitha njësit tjera të KEK-ut", ka theksuar Thaqi.

Në gjashtëmujorin e parë të këtij viti ai ka thënë se KEK ka tejkaluar të gjitha parashikimet dhe kemi thyer rekorde në mihje, rezerva të thëngjillit, prodhim në “Kosova A” dhe “Kosova B”.

Rezultati, 8 milionë euro profiti i Korporatës.

"Edhe në pjesën e dytë të këtij viti duke e parë disponimin dhe përkushtimin e gjithë punëtorëve jam i bindur se do kemi rezultate edhe më të mira."

"Krenar që jam në krye të këtij gjiganti që është shembulli më i mirë dhe i vetëm i rezultateve dhe suksesit të një Kompanie Publike", ka thënë Thaqi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 shtator 2019

- Federata e pingpongut të Kosovës zhvillon garat ekipore në Superligën e Meshkujve. (Pallati i Sporteve në Prishtinë, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi me përkrahje të Departamentit të Shtetit Amerikan - Byrosë së Narkotikëve Ndërkombëtar dhe Çështjeve të Zbatimit të Ligjit dhe NED-it, , do të mbajë konferencë për media, në të cilën do publikohet raporti: “Drejtësia administrative në Kosovë, ligji VS praktika”. (Hotel Sirius, ora 10:30)

- Përmbylljes Java e Kosovës për Zhvillim të Qendrueshëm dhe Java Europiane e Mobilitetit. (Tek monumenti Newborn, ora 12:30)

- Partia e Drejtësisë do të shënojë njëzet vjetorin e themelimit të Partisë. (Salla e Kuqe të Pallatit të Rinisë e Sporteve, ora 14:00)