04 Qershor 2020

Koncerni energjitik EON ndahet nga Gazpromi rus

Gjenevë, 2 dhjetor - Koncerni energjitik gjerman, EON i thotë lamtumirë Gazpromit rus.

EON do të shesë paketën e aksioneve të Gazpromit, që përbëjnë 3,5% të Gazpromit dhe arrijnë vlerën e 3,4 miliardë eurove, bëri të ditur të mërkurën koncerni në Dyseldorf.

Një pjesë e aksioneve, 2,7% i blen Banka Ruse e Investimeve, VEB, ndërsa pjesa tjetër është nxjerrë ndërkohë në tregun financiar bën të ditur koncerni gjerman.

EON mban barrën e 45 miliardë eurove pas blerjeve të firmave të ndryshme energjitike vitet e fundit.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)