27 Maj 2020

Kina i tejkaloi SHBA-të për konsumimin e energjisë

Pekin, 21 korrik - Sipas të dhënave të fundit të Agjencisë Ndërkombëtare të Energjisë, Kina ua mori vendin e parë Shteteve të Bashkuara të Amerikës për sasinë e energjisë së konsumuar me prejardhje të ndryshme.

Arsyeja qëndron në rritjen e shpejtë ekonomike të vendit, si dhe në konsumin në rritje të popullatës dhe të ekonomisë atjeshme, shkruan sot e përditshmja britanike “Fainenshel Tajms”.

Sipas udhëheqësit kryesor ekonomik të Agjencisë, “Fatih Biroll”, vetëm para 10 vitesh, SHBA-të shpenzonin dy herë më shumë energji se sa Kina, kurse kinezët tani konsumojnë rreth katër për qind më shumë se sa amerikanët.

Bëhet fjalë për energjinë e fituar nga qymyri, nafta, gazi natyror, nga centralet atomike dhe të ujit.

Për shkak të kërkesës në rritje për burime energjetike, Kina pritet që të bëhet faktori edhe më me ndikim në botë në përcaktimin e çmimeve në tregjet energjetike.

Kalendari

Ngjarjet e datës 27 Maj 2020 - Komisioni për Buxhet dhe Transfere shqyrton kërkesën e Fondit të Kursimeve Pensionale të Kosovës për miratimin e taksave vjetore, shqyrton po ashtu Programin e Shpenzimeve të Radiotelevizionit të Kosovës, etj. (Ndërtesa e Kuvendit, salla C 203, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)
 
- Komisioni për Shëndetësi dhe Mirëqenie Sociale shqyrton Raportin e Ministrisë së Shëndetësisë. (Ndërtesa e Kuvendit, N 302, ora 10:00 - pa prezencën e mediave)

- Komisioni për Qeverisje Lokale, Administratë Publike, Zhvillim Rajonal dhe Media shqyrton Raportin vjetor të Komisionit të Pavarur për Media. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00 - pa prezencën e mediave)

- Disa Organizata Jo Qeveritare dorezojn  Peticionin - 'Mos na helmoni!' - kundër deponisë së hirit të Korporatës Energjetike të Kosovës. (Tek Ministria e Infrastrukturës dhe Ambientit, ora 13:00)

- Komuna e  Rahovecit, organizon debat publik me qytetarët për Taksa Komunale. (Salla e mbledhjeve të Kuvendit Komunal, Rahovec, ora 13:30)

- Me hapjen e një përkujtimore të dedikuar viktimave të vetëvrasjes përmbyllet kampanja 'Linja e Jetës'. (Mbrapa Rektoratit në kampusin e Universitetit të Prishtinës, ora 16:00)