01 Qershor 2020

Kërkesa për energji elektrike në Evropë bie për 7 për qind

Bruksel, 27 mars - Ndërsa shtetet në të gjithë Evropën kanë frenuar ndjeshëm jetën publike në përpjekje për të luftuar kundër pandemisë së koronavirusit, vendet evropiane kanë shënuar rënie të kërkesës për energji elektrike nga 2 deri 7 për qind nga javë në javë, ku deri më tani më së paku është prekur Britania e Madhe.

"Këto janë rënie shumë domethënëse në kontekstin e kërkesës për energji elektrike, ku ndryshimet e temperaturave janë normalisht të vogla", tha Dave Jones, analisti i energjisë elektrike në thinktank për klimën.

Jones tha se Italia, Spanja dhe ndoshta Franca kanë pasur ndikimin e dyfishtë nga çdo vend tjetër, ku paraprin Italia me 20 për qind në 2 javët e fundit.

"Të premten e kaluar, ndërmarrja italiane A2A tha se koronavirusi ishte përgjegjës për një rënie prej 15 për qind të kërkesës për energji elektrike në të gjithë Italinë dhe se rënia ishte deri në 25 për qind në rajonet veriore të Italisë", tha Jones.

Kërkesa e Gjermanisë për energji elektrike ra nga e premtja në 6 për qind, tha Jones, pasi më shumë fabrika u mbyllën gjatë javës, ndërsa Polonia kishte rënie ditore prej rreth 5 për qind nga e hëna në të premten.

Kalendari

Ngjarjet e datës 1 Qershor 2020

- Për nder të Ditës Ndërkombëtare të Fëmijëve 1 qershorit, kompania ndërtimore “Qami Construction” do të dhurojë gjak në Qendrën e Transfuzionit të gjakut dhe bën shpërndarjen e dhuratave për fëmijët të cilat janë të shtrirë në Klinikën e Pediatrisë. (Qendra e Transfuzionit të gjakut në QKUK, ora 9:00)

- Në Ditën Ndërkombëtare të Fëmijëve, KOMF organizon konferencën për media për publikimin e Raportit të Monitorimit “Komuna Ime, e Drejta Ime Sociale”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve. (Kampusi Universitar të Universitetit të Prishitnë, ora 11:00)

- Komisioni për Ekonomi, Punësim, Tregti, Industri, Ndërmarrësi dhe Investime Strategjike, shqyrton Raportin vjetor të Agjencisë Kosovare të Privatizimit – AKP për vitin 2019. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N10, ora 11:00)
 
- Instituti për Zhvillimin e Politikave Sociale (IZHPS), me financimin nga FES, publikon hulumtimin “Qasja në mësimin online dhe kushtet e jetesës për familjet përfituese të Skemës së Asstencës Sociale gjatë Covid-19. (Hotel Sirius, ora 11:45)

- Qendra për Këshillim, Shërbime Sociale dhe Hulumtime prezanton hulumtimit “A po ndryshon koncepti i atësisë në Kosovë?”. (https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdlUfSJPvTqynWzbxg2lXiq2Csq7vFeKnBg_kVgfvyHCkfpkQ/viewform,  ora  16:00)