22 Tetor 2019

KEK-u ndeshkon kolektivisht, qytetarët ia demolojn arkat

Podujevë, 15 shkurt - Për shkak se Korporata Energjetike e Kosovëse (KEK) aplikon ndeshkimet kolektive me nderprerje të rrymes edhe të atyre që pagujanë, qytetarët e Podujevës janë ashpersu sot duke thyer dhe demoluar arkat e kësaj korporate.

Edhe vet KEK ka njoftuar se sot në orët e paradites persona që siq i quan KEK-ut të "pandërgjegjshëm" kanë thyer dhe demoluar arkën e KEK-ut dhe kanë rrahur arkëtarin në qytetin e Podujevës.

"Sipas informatave që i posedon korporata bëhet fjalë për konsumatorë të frustruar, të cilët janë shkyçur nga rrjeti elektrik si pasojë e mospagesës", thuhet në njoftimin e KEK-ut.

Edhe në komunën e Vushtrrisë ka pasur protesta po për këtë aryse. Qytetarët e këtij qyteti kanë protestuar kundër ndëshkimeve kolektive. Me dhjetëra qytetarë nga Vushtrria për disa minuta e kanë protestuar duke shprehur kështu pakënaqësinë e tyre ndaj KEK-ut, e cila i ka lënë pa rrymë këtë pjesë të qytetit për shtatë ditë radhazi. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 22 tetor 2019 - Me rastin e 30 vjetorit të rënies së komunizmit, Instituti Shkencor Kosovaro-Suedez do të organizojë konferencën shkencore ndërkombëtare me titull '30-vjetori i rënies së sistemit komunist'. (Hoteli Sirius, ora 9:00)

- Nën patronatin e Kryeprokurorit të Shtetit mbahet dita e dytë e “Javës për të Drejtat e Viktimave të Krimit” me ç‘rast do të organizohet konferencë per koordinimin ndërinstitucional në trajtimin e rasteve të trafikimit të qenieve njerëzore si dhe sfidat në trajtimin e rasteve të dhunës seksuale gjatë luftës. (Hotel Emerald, ora 9:30)

- Drejtori i Zyrës për Rritje Ekonomike pranë misionit të USAID-it në Kosovë, Matthew Cullinane, do të flasë në hapjen e Konventës së tretë vjetore të Industrisë së Veshmbathjeve në Kosovë. (Hoteli Emerald, ora 10:00)

- Punëtorët teknik të Fakulteteve të UP-së “Hasan Prishtina” në Prishtinë, do të protestojnë para Rektoratit të UP-së. (Para Rektorati, ora 10:00)

- Nën patronatin e kryetarit të komunës së Mitrovicës, Agim Bahtiri do të mbahet Panairi i Sportit me të gjitha klubet sportive të qytetit të Mitrovicës. (Sheshi “Isa Boletini” në Mitrovicë, ora 10:00)

- Dega e Alternatives në Gjakovë mban konferencë për media. (Zyrët e Alternativës në Çarshinë e Jupave në Gjakovë, ora 11:00)

- Bëhet promovimi i librit “Gjinekologjia me obstetrikë  për infermieri dhe mami” me autore Prof. dr. Myrvete Paçarada dhe bashkautorë  Ass. dr. Vlora Ademi Ibishi dhe Ass. dr. Nyltene Kongjeli. (Biblioteka Kombëtare e Kosovës, ora 11:00)

- Më rastin e Ditës Boterore të Energjisë, Instituti për Politika Zhvillimore mban konferencë për media me temë 'Cilat duhet të jenë prioritete e qeverisë së re në sektorin e energjisë në Kosovë?  - Rekomandime dhe propozime nga shoqëria civile'. (Zyrët e Resource Center (Lagjja Pejton, Rr. Pashko Vasa, nr. 1, përballë Hotel Royal, ora 13:00)

- Këshilli Prokurorial i Kosovës mban takimin e 173-të. (Objekti i Prokurorisë së Shtetit, ora 13:30)

- ETEA organizon premierën e shfaqjes “Muret Flasin” që i dedikohet përkujtimit të organizimit të arsimit paralel gjatë viteve të '90-ta. (Shtëpia - shkollë “Sami Frashëri” e familjes Aliu - Hertica, ora 20:00)