30 Maj 2020

KEK-u e shet hirin

Prishtinë, 3 dhjetor - Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) synon të fitojë para nga shitja e rreth 40 milionë tonëve të hirit.

Shumë kompani vendore e ndërkombëtare janë duke u interesuar për ta shfrytëzuar hirin e KEK-ut për nevojat e veta. KEK-u deri në fund të këtij viti, nëpërmjet shitjes së hirit, synon të fitojë para dhe ta gjelbërojë atë pjesë të tokës së djegur.

Zyrtarë të Korporatës kanë treguar për gazetën se për Projektin për Pastrimin e Hirit, Banka Botërore (BB) ka ndarë 10.5 milionë dollarë, Qeveria e Holandës 3 milionë euro, ndërsa KEK-u do t’i mbulojë shpenzimet operative në vlerë prej 3.5 milionë eurosh.

Zëdhënësi i KEK-ut, Viktor Buzhala, ka theksuar se KEK-u ka angazhuar ekspertët vendorë si dhe ata nga Banka Botërore dhe Ministria e Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor (MMPH). Sipas tij, me realizimin e këtij projekti dëshmohet se menaxhmenti i KEK-ut dëshiron t’i trajtojë me prioritet aspektet ambientale.

“Me hirin e Korporatës Energjetike të Kosovës kompani të ndryshme kosovare kanë filluar prodhimin e produkteve të tyre. ‘Sharrcem’, në bazë të kontratës me KEK-un, tash e një kohë të gjatë e merr hirin. Edhe ‘Trepça’ ka shprehur interesim dhe e ka marrë një sasi testuese të hirit për vlerësim të mundësisë së eksploatimit të tij. Në këtë fazë KEK-u është në proces të vlerësimit të interesimeve në mënyrë që t’i vazhdojë procedurat e shitjes”, ka thënë ai.

Burime të gazetës brenda KEK-ut kanë bërë me dije se një kompani amerikane është e interesuar për hirin e termocentraleve në Kastriot.

(Gazeta Epoka e Re)

Kalendari

Ngjarjet e datës 30 Maj 2020

- Instituti Demokratik i Kosovës / Transparency International Kosova organizon konferencën për media ku do të shpalosen gjetjet preliminare nga monitorimi i aktiviteteve të prokurimit të Ministrisë së Shëndetësisë gjatë kohës së pandemisë. (Hotel Sirius, ora 11:00)

 

- Lëvizja Vetëvendosje! mban konferencë për media. (Zyret e qendrore të Vetëvendosje, ora 17:00)