05 Dhjetor 2022

KEK dhe PTK zgjerojnë bashkëpunimin

Prishtinë, 17 maj - Korporata Energjetik e Kosovës  dhe Posta dhe Telekomi i Kosovës kanë ripërtërirë të hënën marrëveshjen për kabllim, e cila do të jetë më afat më të gjatë dhe parasheh zgjerimin e bashkëpunimit.

Esenca e marrëveshjes ka të bëjë me shfrytëzimin e Rrjetit Energjetik të KEK-ut nga ana e PTK-së, sikurse mund të shtrihen kabllot e PTk-së edhe në vendet ku nuk janë të vendosura pas kërkesës bërë në KEK.

Përderisa marrëveshja e parë ishte 1+1 vjet, tash është 2+2 vjet. 

Marrëveshja është nënshkruar nga Kryeshefi Ekzekutiv i PTK-së,  Shyqyri Haxha dhe Drejtori Menaxhues i KEK-ut, Arben Gjukaj.

“Shfrytëzimi i Rrjetit Energjetik na kursen para dhe kohë në zgjerimin e shërbimeve tona. Partneriteti PTK-KEK do të vazhdojë edhe në të ardhmen me synim të zgjerimit të vazhdueshëm të bashkëpunimit”, tha Dr. Haxha.

Marrëveshja është ripërtërirë dhe zgjeruar në një periudhë të rëndësishme për dy kompanitë më të mëdha të vendit.

“KEK-u dhe PTK janë në prag të privatizimit. Komercializimi i aseteve dhe lidhja e marrëveshjeve që lehtësojnë afarizmin dhe e bëjnë atë më të lirë nënkupton direkt rritje të vlerës për të dy korporatat. Ky është edhe misioni ynë duke analizuar periudhën në të cilën ndodhemi”, tha Gjukaj.

KEK dhe PTK kanë marrëveshje edhe për investime të përbashkëta në infrastrukturë për investimet e reja dhe për çështjet që i ndërlidhin dy kompanitë.

Udheheqësit e dy korporatave janë dakorduar që të zgjerojnë edhe më tutje bashkëpunimin në të ardhmen me qëllimin e vetëm rritjen e vlerës së dyanshme, prej nga përfituesit më të mëdhenj do të ishin qytetarët e Kosovës, duke përfituar shërbime më të mira, sikurse edhe nga aspekti ekonomik, pasi KEK dhe PTK përbëjnë pjesën më të madhe të pasurive publike të vendit. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)