05 Dhjetor 2022

KEK dhe NEK nga bullgaria vendosin të bashkëpunojnë

Prishtinë, 19 maj - Korporata Energjetike e Kosovës (KEK) dhe kompania simotër bullgare Natsionalna Elektricheska Kompanija (NEK) kanë diskutuar të martën në Prishtinë mundësitë e tregtimit dhe shkëmbimit të energjisë elektrike ndërmjet vete.

Delegacioni bullgar me ne krye Kryeshefin Ekzekutiv të NEK-ut, z. Krasimir Parvanov dhe deputetin e Kuvendit të Bullgarisë, zDimitar Stefanov janë pritur në ambientet e KEK-ut nga kryetari i Bordit të KEK-ut, Fadil Çitaku dhe Drejtori Menaxhues, Arben Gjukaj.

Dy kompanitë janë dakorduar që të gjendet forma më e përshtatshme dhe efikase e bashkëpunimit në mënyrë që ta avancojnë dhe zgjerojnë sektorin e shkëmbimeve dhe tregtisë së energjisë elektrike.

KEK është i përkushtuar që të ketë bashkëpunim të ngushtë me të gjitha kompanitë rajonale dhe më gjerë. Shkëmimbet e energjisë elektrike ndikojnë direkt në furnizimin me kualitativ të konsumatorëve me energji elektrike dhe kanë kosto shumë më të ulët për korporatën”, tha Gjukaj.

Bullgaria është një nga prodhuesit dhe eksportuesit më të mëdhenj të energjisë elektrike në rajon. Arritja e marrëveshjes për shkëmbime dhe tregtim të energjisë elektrike me NEK është një nga objektivat e KEK-ut, pas rritjes së shkëmbimeve me kompanitë tjera simotra në rajon. 
 

Kalendari

Ngjarjet e datës 5 dhjetor 2022 - Kryetari i Kryeqytetit, Përparim Rama, do të nënshkruajë marrëveshjen me partneritet publiko privat për ndërtimin e tri shkollave të reja dhe ofrimin e shërbimeve të mirëmbajtjes dhe operimit në Komunën e Prishtinës. (Ndërtesa e Vjetër e Komunës së Prishtinës, ora 9:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi, Grupi për Studime Juridike dhe Politike, Lëvizja Fol, Iniciativa për Progres, Çohu dhe Colombus organizojnë tryezë të rrumbullakët, ku do të diskutohet lidhur me “Reforma në Drejtësi”. (Hotel Sirius, ora 10:00)

- Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu do të bëjë lansimin e Protokollit Shtetëror për Trajtimin e Rasteve të Dhunës. (Hotel Emerald, ora 11:00)

- Komisioni Hetimor Parlamentar në lidhje me procesin e vendimmarrjes në sektorin e energjisë për periudhën 2006-2022 interviston Njazi Thaçin, Luigj Imerin, Perparim Kabashin, Nagip Krasniqin, Faruk Hajrizin, Rrezarta Pllanën, Hysen Fazliun, Musa Misinin, Skender Hazirin, Ali Hamitin, Izet Rushitin dhe Krenar Bujupin. (Ndërtesa e Kuvendit, salla N204, ora 11:00)

- Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani Sadriu pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Kabineti i Presidentes,ora 12:00)

- Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në bashkëpunim me UNICEF-it dhe UN Volunteers shënojnë Ditën Ndërkombëtare të Vullnetarizmit. (Kino Armata, sheshi “Zahir Pajaziti”, ora 13:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi organizon tryezë të rrumbullakët, ku do të prezantohet raporti me titull “Parashkrimi i Korrupsionit”, i cili është rezultat i monitorimit sistematik që IKD i bënë sistemit Gjyqësor dhe atij Prokurorial të Republikës së Kosovës. (Hotel Sirius, ora 13:00)

- Zëvendësministri i Drejtësisë, Blerim Sallahu, do të hapë ekspozitën e të burgosurve rreth rasteve të Dhunës në Familje. (Hollin e Ministrisë së Drejtësisë, ish objekti Rilindja, ora 13:00)

- Këshilli Rinor Kosovar në bashkëpunim me Kuvendin e të Rinjëve të Ferizajt dhe Komunën e Ferizajt do të mbajë panelin e diskutimit dhe aktivitetin ‘Dita e Vullnetarizmit’ me qëllim të promovimit dhe diskutimit rreth punës vullnetare, nevojave të vullnetarëve dhe aktiviteti i tyre në këtë komunë. (Salla e Kuvendit Komunal në Ferizaj, ora 14:00)

- Lëvizja FOL në kuadër të  “Javës Kundër Korrupsion 2022” mban konferencë për media me ç’rast do të bëjë publikimin e raportit "Masat disiplinore kundër nëpunësit civil për korrupsion dhe shkelje etike". (Hotel Sirius, ora 15:15)

- Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pret në takim Ndihmës Administratoren e USAID-it, Erin E. McKee. (Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ora 15:45)            


- Komisioni Qendror i Zgjedhjeve mban mbledhjen e radhës. (Objekti i KQZ-së, ora 16:30)