17 Janar 2021

Japoni, protesta kundër energjisë bërthamore

Tokio, 12 nëntor - Në Japoni sot u mbajt një demonstratë jashtë Paralmentit, ku pjesëmarrësit i bënë thirrje qeverisë t’i japë fund programit të energjisë bërthamore, pas krizës së shkaktuar nga termocentrali i Fukushimës.

Demonstrata u organizua nga Koalicioni Kundër Armëve Bërthamore. Pjesëmarrësit shprehën frikën për përsëritjen e shpërthimit që ndodhi vitin e kaluar në termocentralin e Fukushimës, të shkaktuar nga tërmeti dhe cunami. Aksidenti e detyroi Japoninë t’i ç’aktivizojë të 50 reaktorët që ishin në funksionim.

Qeveria japoneze ka premtuar të kalojë nga përdorimi i energjisë bërthamore në energji të rinovueshme, si ajo diellore dhe e erës, por nuk ka dhënë ndonjë afat për këtë kalim. 

Kalendari

Ngjarjet e datës 17 Dhjetor 2020

- Komuna e Deçanit në bashkëpunim  me Federatën Skitare se Kosovës organizon garën e skijimit 'Kupa e Gjeravicës 2021'. (Nisja për në Bjeshkën e Belegut nga oborri i Komunës së Deçanit, ora 8:00 - Arritja në Bjeshkën e Belegut, ora 10:00)