27 Janar 2021

Irani eksporton 6 miliardë dollarë energji elektrike për këtë vit

Teheran, 13 nëntor - Ministri i energjetikës së Iranit ka thënë deri në fund të këtij viti në përgjithësi eksporti i Iranit në fushën e energjetikës, shërbimeve teknike dhe inxhinierike të industrisë së energjisë arrijnë në 6 miliardë dollarë në tregjet ndërkombëtare.

Agjencia informative Mehr ka njoftuar se Maxhid Namxhu ditën e hënë në konferencën e 27-te ndërkombëtare të industrisë së energjisë në Teheran, duke thënë se industria e energjisë në Iran ka arritur në 99% vetëmjaftueshmëri në sigurimin e mallit dhe pajisjeve, ka shtuar:

Parashikohet se deri në fund të këtij viti 100% e mallit dhe pajisjeve të industrisë së energjisë do të projektohen dhe prodhohen brenda vendit.

Ministri i energjisë së Iranit deklaroi: Qysh tani shumica e mallit dhe pajisjeve të industrisë së energjetikës së Iranit eksportohen në vende tjera të botës ndërsa së shpejti tregjet e energjetikës rajonale do të zotërohen nga Irani.

Vitin e kaluar në përgjithësi nga Irani janë eksportuar rreth 3 miliardë dollar shërbime profesionale dhe inxhinierike të industrisë së energjisë në shtete të ndryshme të botës.

Kalendari

Ngjarjet e datës 28 Dhjetor 2020

- Drejtori i Përgjithshëm i ATK-së Ekrem Hysenaj do të mbaj konferencë për media, në të cilën do të prezantoj aktivitetet e zhvilluara, si dhe rezultatet e arritura të ATK-së gjatë vitit 2020. (Zyra qendrore e ATK-së, ora 10:00)

- KDI organizon konferencën për media ku do të shpaloset “Indeksi për Perceptimin e Korrupsionit” për vitin 2020 përgatitur nga Transparency International. (Zyret e KDI-së, ora 10:00)  

- Mbahet mbledhja e parë e rregullt për vitin 2021 të Kuvendit Komunal të Prizrenit. (Shtëpia e Bardhë, ora 10:00)

- Promovohet libri “Krime serbe në Kosovë”, i autorit Çerçiz Loloçi. (Qendra Mediale të Kolegjit AAB, ora 11:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në prezantimin e pullës postare, dedikuar personelit shëndetësor që kanë humbur jetën gjatë ballafaqimit me COVID-19. (Ministria e Shëndetësisë, ora 11:00)

- Universiteti "Fehmi Agani" në Gjakovë organizon ngjarjen kushtuar Ditës Ndërkombëtare të Përkujtimit të Holokaustit, e cila këtë vit i është kushtuar albanologut austriak - hebre Norbert Jokl. (Ambientet e Fakultetit të Edukimit-Filologjisë në Gjakovë, ora 12:00)

- Ministri në detyrë i Shëndetësisë, Armend Zemaj, merr pjesë në përurimi i fillimit të punimeve për ndërtimin e Qendrës së Mjekësisë familjare në Strellc të Deçanit. (Strellc – Deçan, ora 12:30)

- Partia Socialdemokrate do të mbaj aktivitet afër Ministrisë së Shëndetësisë. (Afër Ministrisë së Shëndetësisë, ora 13:00)

- Kandidati për deputet i AAK-së, Shemsedin Dreshaj, mban konferencën për medie. (Zyra e AAK-së, ora 13:00)

- Kryetari i Nismës Socialdemokrate Fatmir Limaj merrë pjesë në takimin në mbështetje të nominuarëve për deputet në Skenderaj. (Lokali 'Te Mixha' në fshatin - Polac, Skënderaj, ora 16:30)