23 Janar 2022

Gjatë kësaj jave do të mbajë mot i ndryshueshëm

Prishtinë, 8 nëntor - Në parashikimin e motit për pesë ditët në vazhdim Instituti Hidrometerologjik i Kosovës (IHK) ka bërë të ditur se do të mbajë mot i ndryshueshëm.

Të mërkurën dhe të enjten vende-vende priten riga shiu të intensitetit të dobët.

Temperaturat minimale gjatë javës do të lëvizin ndërmjet 4-7 gradë Celsius, ndërsa maksimalet e ditës parashihen të lëvizin ndërmjet 13-18 gradë Celsius.

Do të fryjë erë e lehtë deri mesatare nga drejtimi i verilindjes dhe jugperëndimit.

Kushtet biometeorologjike dhe agrometeorologjike do të jenë relativisht të mira për shkak të prezencës aktive të elementeve dhe dukurive meteorologjike.


 

Kalendari

Ngjarjet e datës 23 janar 2022

- Në kuadër të manifestimit “Flaka e Janarit” do të mbahet Festivali i dramës origjinale shqipe “Talia 2022”. (Teatri qytetit të Gjilanit, ora 18:00)