04 Qershor 2020

Gazsjellësi “South Stream” kalon në Kroaci

Moskë, 3 mars - Agjencitë ruse të lajmeve njoftojnë se gjatë një takimi mes kryeministrave të Rusisë dhe Kroacisë në Moskë, Kroacia nënshkroi një marrëveshje për sa i përket kalimit të gazsjellësit ruso-italian ''South Stream'' në territorin e saj.

Marrëveshja për kalimin dhe përdorimin e gazsjellësit në territorin kroat u nënshkrua nga ministri rus i Energjisë, Serguei Chmatko dhe homologu kroat Djuro Popijac në prani të kryeministrave rus, Vladimir Putin dhe kroat Jadranka Kosor.
 
"Siç e dini, projekti ka marrë një mbështetje të gjerë ndërkombëtare ku Bullgaria, Hungaria, Greqia, Serbia dhe Sllovenia i shtohen realizimit të këtij projekti. Në mënyrë të veçantë dhe kryesisht kjo i përket stabilitetit të livrimit energjetik në Evropë dhe avantazheve ekonomike për çdo pjesëmarrës'', deklaroi Putin.

Kalendari

Ngjarjet e datës 4 Qershor 2020

- Mbahet ceremonia e marrjes së detyrës nga Kryeministri i zgjedhur, Avdullah Hoti. (Ndërtesa e Qeverisë, ora 9:00)
   
- Kompanitë e auto-shkollave protestojnë për rifillimin e punës. (Para Ministrise se Infrastruktures, ish-pallati i Rilindjes, ora 10:00)

- Instituti i Kosovës për Drejtësi publikon raportin “Dështimi i gjykatave në mbushjen e Programit për Kompensimin e Viktimave të Krimit”. (Hotel “Sirius”, ora 10:30)
   
-  Mbahet seancë e Kuvendit në të cilën pritet të formohet Komisioni Hetimor Parlamentar për menaxhimin e pandemisë së virusit “COVID-19” nga ana e Qeverisë së Kosovës. (Kuvendi i Kosovës, ora 11:00)

- Në kuadër të Javës së Gjelbër, Komuna e Prishtinës do të organizojë mbjelljen e drunjëve në lagjen Lakrishte. (Lagja Lakrishte në Prishtinë, ora 11:00)

- Këshilli iniciues i punëtorëve të Korporatës Energjetike të Kosovës organizon protestë para mensës së Termocentralit Kosova B. (Termocentrali Kosova B, Obiliq, ora 12:00)